Casio – od sústruhu ku hviezdam

Japonskú značku Casio asi netreba veľmi predstavovať. Z počutia ju určite pozná každý, no nie každý vie o jej histórii a zákulisí. Nahliadnite doň s nami.

 

Firma sa za viac ako 60 rokov vypracovala v jedného z globálnych technologických lídrov. V jej portfóliu nájdete pásky do tlačiarní štítkov, kalkulačky, hudobné nástroje, telefóny aj kamery.

 

Od sústruhu k vlastnej firme

Zakladateľ firmy Carsio sa volal Kashio Tadao a v roku 2017 ubehlo rovných 100 rokov jeho narodenia. Po skončení strednej školy začal Kashio pracovať ako učeň-operátor sústruhu. Majiteľ dielne ale rozpoznal jeho talent a povzbudil ho, aby popri práci vyštudoval univerzitu Waseda Koshu Gakko.

 

Skúsenosti

Než Kashio Tadao založil v roku 1946 svoju prvú vlastnú firmu s názvom Kashio Seisakujo, získaval skúsenosti s rôznymi prácami – vyrábal hrnce, panvice, dokonca svetlá na bicykel poháňané dynamom.

 

Prsteň-držiak na cigarety, ktorý ohromil Japonsko

Prvým produktom, s ktorým si firma podmanila trh, bol zvláštny prsteň. Išlo o takzvaný Yubiwa pipe, veľmi praktický držiak na cigarety, ktorý slúžil aj ako prsteň. Brat Toshio ho navrhol, Kashio ho vyrobil a otec Shigeru uviedol prsteň na trh. Povojnovým stavom ochromené Japonsko potrebovalo rozptýlenie a Kashio ho ponúkal.

 

Prevratná kalkulačka

Medzníkom v histórii firmy bol päťročný vývoj prvej elektromechanickej kalkulačky made in Japan. Obsahovala „len“ 340 relé (počítače ich vtedy mali desaťtisíce) a vec nevídanú – klávesnicu s desiatimi číslami (dovtedy sa u mechanických kalkulačiek používali deväť tlačidiel, osve pre stovky, tisícky a pod.). Vážila však 140kg.

 

Široké portfólio

Značka Casio funguje od roku 1957 a za ten čas sa blysla viacerými pozoruhodnými technickými lahôdkami. Na svedomí má prvé digitálne hodinky Casiotron s automaticky naprogramovaným kalendárom či G-Shock, mimoriadne odolné masívne hodinky, jeden z historicky najúspešnejších modelov vôbec. Medzi sortimentom Casio ale nájdete aj tak delikátne a špecifické veci ako kompatibilné pásky Casio.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *