Čistenie obilia v minulosti a dnes

V minulosti ľudia ešte nechyrovali o modernej technike, a preto bol aj proces čistenia obilia pomerne náročný a zdĺhavý. Jedným z najstarších spôsobov bolo prehadzovanie obilia drevenou lopatou – vejačkou proti vetru. Tento spôsob, tzv. viatie bol známy už v predfeudálnom období a na Slovensku sa udržal do 2. polovice 19. storočia. Až na začiatku 20.storočia sa začali používať na čistenie obilia ručné mechanické čističky-rajtáre, ktoré celý proces čistenia uľahčili.

Stroje na čistenie obilia

V súčasnosti existuje veľa rôznych strojov a poľnohospodárskej techniky, ktoré sa zaoberajú čistením a triedením obilia. Na tento proces sa používajú čističky obilia, ako sú napr. triediace vratné preosievače, triéry, aspirátory, pneumatické triediče, magnetické separátory, odkamienkovacie stroje a rovinné osievače.

Triediace vratné preosievače sú stroje, ktoré triedia zmes podľa hrúbky a šírky. Triéry rozdeľujú zmes podľa dĺžky častíc. Podľa použitia sa rozdeľujú na hlavné a kontrolné. Kontrolné triéry pracujú súbežne s hlavnými trierami. V čistiarenskej linke sa triéry zásadne zaraďujú až po sitovom triedení a za odkamienkovacie stroje. Aspirátory sa používajú vo všetkých obilných čistiarňach. Sú to stroje, ktoré triedia obilie podľa hrúbky, šírky a aerodynamických vlastností.

Kvalitné čističky obilia

Celý proces čistenia obilia hravo zvládnu čističky od výrobcu JK-Machinery. Napríklad čistička obilia JCC Vibrocompact alebo modulárna čistička JCM Vibromax, ktorých prednosťami sú nízka spotreba elektrickej energie, jednoduchá inštalácia a obsluha, účinné čistenie pomocou pružných guličiek a tichá prevádzka bez vibrácií. Ide o výkonné stroje a zariadenia JK-Machinery, ktoré sú vyvíjané pomocou najmodernejšieho programového vybavenia a ich vlastná výroba prebieha na CNC strojoch.

Možno ich použiť ako predčističky obilia na príjme do síl alebo skladov, na čistenie obilia v mlynoch alebo obilných skladoch, na triedenie rôznych produktov alebo oddeľovanie prímesí v technologických linkách.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *