O čom sú podielové fondy?

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, čo to vlastne sú tie fondy, ako fungujú a ako by ste sa aj vy mohli stať ich súčasťou? Ak nie, teraz sa zamyslíme za vás

Ste obyčajný človek, ktorý žije a pracuje na Slovensku. Každý deň poctivo chodíte do roboty, máte pravidelný mesačný príjem ktorý je relatívne slušný a primeraný pracovnej pozícii, ktorú vo firme zastávate. Peniaze sa vám stále dookola zbierajú a následne míňajú. Určite máte aj nejaký sporiaci účet, prípadne trochu archaické prasiatko, kde sa čo-to snažíte ušetriť. Nemáte jasný cieľ, jednoducho tie peniaze šetríte s domnienkou, že raz sa vám zídu, možno si splníte nejaký dávny sen. Nebolo by však jednoduchšie z malej kôpky peňazí spraviť veľkú? Bez toho aby ste museli robiť akékoľvek nadčasy alebo zvýšiť sumu, ktorú každý mesiac vhodíte do prasiatka? Vyskúšajte podielové fondy.

Z malého podielu veľké peniaze

Už pri pohľade na slová ako fondy, investičné fondy, podielové fondy, väčšine z nás naskočí husia koža. Za týmito strašnými slovami indikujúcimi množstvo ekonomickej lexiky sa však skrýva celkom jednoduchý a výhodný systém zhodnotenia peňazí. Ako to teda funguje? Vyberiete si fond, do ktorého chcete investovať, spíšete podielový list, ktorý bude hovoriť o tom, aký podiel na zisku fondu máte, koľko musíte minimálne investovať atď. A potom sa už o všetko stará manažér fondu. Teda vy si doma sadnete a budete pozerať váš obľúbený seriál, kým manažér fondu bude tvrdo rozmýšľať o tom, kam budú peniaze od všetkých, ktorí do fondu investovali, investované, samozrejme s cieľom čo najväčšieho zisku. Potom vám na základe výšky vášho podielu bude pribúdať na účte určité percento zo ziskov celého fondu, ktoré sa pri šikovnom manažérovi môže premeniť na naozaj slušnú sumu peňazí.

Ako začať s fondami?

Ako som už spomínal, na začiatku by ste si mali vybrať fond, do ktorého chcete investovať. Na to je dobrá nejaká stránka, kde nájdete všetky fondy pokope a môžete ich zoči-voči porovnať. Takou je napríklad Penzijna. Tak sa už vykašlite na prasiatko, začnite zhodnocovať svoje peniaze už dnes a výsledok sa dostaví rýchlo.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *