Drevo alebo drevené brikety?

Oba vykurovacie materiály sa dajú posudzovať hneď z niekoľkých hľadísk. Aké sú brikety a drevo po ekologickej stránky? A čo ich cena? Líši sa? Je drevo ozaj lacnejšie?

Ekologické hľadisko

Aký typ drevených brikiet horí „najčistejšie“?

Ak ste sa rozhodli pre drevené brikety práve kvôli dôvodu, že ide o ekologický materiál, mali by ste vedieť, že poniektoré brikety horia čistejšie ako iné. Podľa všetkého najmenej emisií do ovzdušia vylučujú brikety s dierou v strede, zatiaľ čo brikety v tvare kocky sú naopak najmenej ekologicky prijateľné.

A čo drevo?

Vždy záleží na type dreva a jeho stave. Ak je drevo príliš vlhké, nie je dobré ho spaľovať. Rovnako sa nesmie spaľovať ani drevo spracované. Vo všeobecnosti tiež platí, že drevo aj brikety by mali byť očistené od kôry.

Aký vykurovací materiál si vybrať?

Každý zvažuje vykurovací materiál podľa iných kritérií. Niekoho zaujíma dopad na životné prostredie, iného cena, ďalšieho vzhľad materiálu. Brikety sa v košíku na drevo nikdy nebudú vynímať tak ako drevo samotné.

Brikety sú v konečnom dôsledku lacnejšie

Ak sa predsa len rozhodnete pre brikety, hodnota, ktorú vám prinesú, čo sa vyprodukovaného tepla týka, je až o 4 % vyššia.

Ceny sa, samozrejme, líšia podľa toho, od akého výrobcu si drevo či brikety zakúpite. Nemali by sme však pozerať len na cenu. Dôležitým parametrom je teplo ako také, a teda, koľko tepla vykurovací materiál, ktorý ste zakúpili vyprodukuje? V tomto prípade jednoznačne vyhrávajú drevené brikety.

Výhrevnosť drevených brikiet

Výhrevnosť drevených brikiet sa vypočíta rovnakým spôsobom ako bežná výhrevnosť palivového dreva. Predpokladá sa, že obsah vody je 6%, takže drevo bude vážiť približne 902 kilogramov a obsah vody cca 58 kilogramov. To zodpovedá energetickému obsahu 4714 kWh a strate 40 kWh. Takže efektívna výhrevnosť pre drevené brikety je 4674 kWh.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *