Náš horúci tip: odolný kompakt Canon PowerShot G16

Aj napriek tomu, že mnohí z nás používajú na fotografovanie mobilné telefóny najmä z dôvodu, že je to praktickejšie, jednoduchšie a vždy ich máme po ruke, digitálne fotoaparáty nás opäť presviedčajú o tom, že ešte nepatria do starého železa a vedia byť verným a veľmi dobrým spoločníkom človeka v jeho každodennom živote.

Kvalitné značkové fotoaparáty odporúčame vykonávať v špecializovaných a preverených obchodoch. Doplnky ako objektívy nie pamäťovej karty ale o dosť lacnejšie kúpite aj mimo SR, často s poštovným zadarmo. Vyskúšajte napríklad Aliexpress alebo DX.com.

V tomto príspevku sa zameriame na sympatický kompaktný fotoaparát svetovej značky Canon. Predstavíme konkrétny model kompaktov, tzv. „géčok“ tejto značky, jeho prednosti, klady, ale aj mínusy – nevýhody či nedostatky.

 

Canon PowerShot G16

Od roku 2000 bolo predstavených celkovo 12 fotoaparátov radu PowerShot G. Posledným a zároveň aktuálnym modelom je PowerShot G16. Tento model svojím dizajnom nezaprie podobnosť so svojimi predchodcami. Už na prvý pohľad zaujme sympatickým hliníkovým telom a gripom, ktorý je na rozdiel od starších modelov pogumovaný a nie plastový. Ľudovo nazývané „géčká“ majú jednu veľkú výhodu a tou je ich pohodlné držanie vďaka väčším rozmerom.

 

Ovládacie prvky kompaktu PowerShot G16

2015081220523520150812205227 20150812205232Tento najnovší model disponuje vynikajúcim objektívom s rozsahom 6.1 – 30.5 mm, v prepočte 28 – 140 milimetrov so svetelnosťou f/1,8 – 2,8. Širokouhlé ohnisko 28 milimetrov je možné využiť na fotografovanie architektúry či krajiniek a najdlhšie ohnisko 140 mm sa zíde všade tam, kde sa nemôžete dostať tak blízko, ako by ste chceli. Objektív vyniká výbornou svetelnosťou, ktorá umožňuje fotografovanie v zhoršených svetelných podmienkach.

G16 je prvým modelom, ktorý sa môže pochváliť wifi modulom. Wifi pripojenie však funguje iba v režime prehliadania fotografií. Pri aktivácii si môžeme vybrať, s akým zariadením fotoaparát chceme spárovať. Ak spárovanie prebehne úspešne, môžeme si fotky prehliadať, prípadne stiahnuť napr. do mobilu.

„Géčko“ disponuje 12 Mpix snímačom veľkosti 1/1.7 palca a o spracovanie obrazu sa stará nový procesor Canon DIGIC 6. Nižšia hustota pixlov, väčší senzor a nový procesor dosahujú vynikajúce spracovanie obrazu aj pri vyšších citlivostiach.

V závere môžeme konštatovať, že rovnako ako predchádzajúce G- série fotoaparátov, G16 je kompaktný, funkčne bohatý fotoaparát priamo s integrovanou podporou RAW súborov. Poskytuje jeden z najobsiahlejších výberov externých ovládačov, aké sú k dispozícii, so štyrmi otočnými tlačidlami a tuctom ďalších tlačidiel ponúka prístup k najčastejšie používaným nastaveniam.

Klady G16

  • + optický hľadáčik
  • + objektív a obrazová kvalita
  • + kovové telo fotoaparátu a príťažlivý dizajn
  • + svetelný objektív
  • + wifi
  • + RAW formát
  • + dobré ovládanie

Zápory G16

  • – väčšie rozmery
  • – absencia GPS a výklopného LCD alebo dotykového displeja
  • – výška ceny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *