Oceľové konštrukcie a ich široká škála využitia

Mnoho ľudí si myslí, že oceľové konštrukcie sú určené len pre výstavbu veľkých výrobných hál, pre pracovné a výrobné dielne, skladové priestory či pre obchodné domy. Je to však mylná predstava, pretože stavby, v ktorých sa nachádzajú oceľové konštrukcie sú v súčasnosti považované za najmodernejšie budovy a stavby.

Dokonca veľmi vyhľadávanými sú práve rodinné domy, ktorých základ tvorí oceľová konštrukcia. Výhodou je, že sú postavené za krátky časušetria i mnoho finančných prostriedkov.

V tomto článku si priblížime, na čo všetko sa dajú oceľové konštrukcie použiť a dozviete sa i to, aké výhody poskytujú.

 

Oceľové konštrukcie majú všestranné použitie

Oceľové konštrukcie majú veľkú výhodu v tom, že ponúkajú široký rad možností použitia. Sú ideálne pre obytné budovy a rodinné domy, veľmi vyhľadávanými sú aj pre moderné administratívne a verejné budovy, polyfunkčné objekty a rovnako využiteľné sú pri výstavbe priemyselných a poľnohospodárskych budov.

Oceľové konštrukcie sú vhodné aj pre rôzne prestavby či rekonštrukcie. Napríklad sú skvelým a najmä rýchlym riešením pre nadstavby domov či iných budov.

Oceľ ako stavebný materiál a jej vlastnosti

Oceľ je jedným z najviac vyhľadávaným a zároveň i obľúbeným stavebným materiálom. Dôvodom je, že v sebe kombinuje ekonomické i ekologické vlastnosti zároveň.

Stavby, kde je použitá oceľ je v porovnaní s iným stavebným materiálom oveľa menej finančne náročná, ako iné druhy materiálov.

Za jednu z najlepších výhod tohto stavebného materiálu môžeme považovať skutočnosť, že oceľ je veľmi ľahká (čo sa odzrkadľuje v nízkej hmotnosti celej stavby), ale zároveň extrémne pevná. Oceľ poskytuje výbornú odolnosť proti rôznym prírodným živlom a zemetraseniam. Práve vďaka tejto odolnosti a extrémnej pevnosti majú oceľové stavby a budovy dlhú životnosť.

Určite treba spomenúť i to, že oceľ je dobre tvarovateľná, čiže oceľové konštrukcie môžu byť rôznorodo tvarovateľné, čím poskytujú celý rad možností použitia.

Skutočne perfektnou výhodou je, že oceľ má vysokú odolnosť voči škodcom, akými sú napríklad malé hlodavce alebo hmyz. Čo sa týka ekologického hľadiska, tak pri stavbe nevzniká takmer žiadny odpad. A navyše oceľ môžete neustále recyklovať, čím šetríte prírodu.

 

Oceľové konštrukcie sú ľahko montovateľné a použiteľné za každého počasia

Oceľové konštrukcie, v porovnaní s inými stavebnými materiálmi umožňujú ľahkú montáž (i demontáž) a čas výstavby je taktiež rýchlejší. Dôvodom je, že nemusíte čakať (ako si to vyžaduje technologický postup pri murovaných stavbách). Dokonca nemusíte čakať ani na vhodné počasie, pretože oceľové konštrukcie je možné postaviť za akéhokoľvek počasia, i v prípade nepriaznivého.

Okrem toho, veľkou výhodou je, že pri stavbe nepotrebujete celý rad pracovníkov, čo sa odzrkadlí i v nižších nákladoch za stavbu. Oceľovú konštrukciu vám dokážu postaviť i dvaja odborní pracovníci – montéri. Stavba funguje na spôsob skladačky, respektíve skladania, čím sa zníži celkový čas, ktorý je potrebný na stavbu bežných murovaných budov.

 

Oceľové konštrukcie a hliníkové fasády

Oceľové konštrukcie však tvoria len samotný základ stavby. Tak, ako už napovedá názov, tak v stavbe je to vlastne nosná konštrukcia, na ktorú je nutné ešte niečo pripevniť, aby nezostala len holá. Jednou z možností, čo na konštrukciu pripevniť sú napríklad hliníkové fasády.

Hliníkové fasády sú vlastne hliníkové kazetové fasády, ktoré sa aplikujú na oceľovú konštrukciu. Spôsob je pomerne jednoduchý – hliníkové kazety sa pripevnia ku konštrukcii pomocou skrutiek.

Vyrábajú sa na mieru v rôznych farebných prevedeniach a štruktúrach. Vďaka tomu hliníkové fasády spĺňajú nielen modernosť, ale i originalitu a dokonalú estetiku celej stavby.

Čo sa týka spôsobu kladenia, tak k dispozícií je viacero možností. Hliníkové kazetové fasády je možné aplikovať vertikálne, horizontálne, ale i kombinovane, prípadne je možné využiť priestorový systém kladenia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *