Priemyselné elektroprevodovky prinášajú mnoho výhod!

Dopravníky, miešadlá, žeriavy, regálové zakladače a mnohé ďalšie zriadenia, ktoré na svoj pohon využívajú elektromotor, vyžadujú na svoje správne fungovanie aj kvalitnú elektroprevodovku. Na čo je dobrá a aký typ elektroprevodovky zvoliť?

Pri väčšine elektromotorov, nielen v priemysle, ale aj bežnom živote, sme zvyknutí na ich jednoduchú konštrukciu a prevádzku. Elektromotory totiž zvyčajne dokážu poháňať zariadenia priamo, bez akýchkoľvek prevodoviek, rozvodoviek a iných mechanických súčastí. Táto výhoda vychádza zo samotnej konštrukcie elektromotora a princípu jeho činnosti, vďaka ktorému má elektromotor maximálny krútiaci moment už od nulových otáčok a udržiava si ho počas širokého otáčkového spektra. Elektromotor tak efektívne zaberá už od nuly a preto nemusí byť spárovaný s prevodovkami.

Napriek tomu sa však v priemysle nachádza hneď viacero zariadení, pri ktorých je dobré využiť elektroprevodovky. Tie sa montujú priamo na elektromotory a umožňujú meniť prevodový pomer výstupu elektromotora. Vďaka elektroprevodovkám sa dajú elektromotory využívať ešte efektívnejšie a ich účinnosť je možné rýchlo prispôsobovať podmienkam v reálnom čase.

5 základných typov

Elektroprevodovky sa delia na 5 základných typov – šnekové, čelné, ploché, kužeľočelné a veľké mechanické. Šnekové prevodovky sú najpredávanejším typom, stavané sú však len na menšie výkony od 0,9 do 15 kW, vhodné sú tak do jednoduchších zariadení. Vyššiu zaťažiteľnosť a širšie spektrum prevodových pomerov prinášajú čelné elektroprevodovky, ktoré majú naviac pomerne skladnú konštrukciu. Skladnú konštrukciu prinášajú aj ploché elektroprevodovky a výhodným riešením môžu byť aj kužeľočelné, ktoré potešia účinnosťou až 98 percent na prevodový stupeň. Ak potrebujete prevodovku do veľkého a výkonovo náročného zariadenia, ideálnym riešením budú robustné veľké mechanické prevodovky. Planetové mechanické prevodovky totiž znesú výkony až 13 000 kW a ohromné krútiace momenty, až do 2 600 000 Nm. Jednotlivé typy sa líšia aj počtom prevodov a prevodovými pomermi jednotlivých stupňov.

Tak vyberte si kvalitné a robustné elektroprevodovky z ponuky OSA Žilina aj vy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *