Spôsoby ošetrovania dreva do exteriéru a interiéru

Drevo je prírodným materiálom, ktorý neustále pracuje. Mení svoje vlastnosť vzhľadom na okolité prostredie, čo sa časom prejaví na zhoršení jeho stavu. Preto musíte už pri jeho zakomponovaní do vnútorného či vonkajšieho priestoru drevo ošetriť tak, aby bolo čo najmenej náchylné na znehodnotenie práve podmienkami prostredia. Nehovoriac o tom, že správnou prvotnou starostlivosťou získa drevo atraktívny vzhľad.

Drevo na terase

Azda najdôkladnejšie musíte drevo ošetriť, ak sa ho rozhodnete zužitkovať vonku. Napríklad ako podlahu na priečelie či terasu, na ktorú použijete drevené terasové dosky. Ak sú ukryté pod strieškou, opracovanie bude o to jednoduchšie. Dodávatelia týchto materiálov dnes svojim zákazníkom ponúkajú už hotové opracované terasové dosky, na vás ostáva iba zabezpečenie konzervácie dreva. V prípade terasových dosiek sa najčastejšie volí ošetrenie olejom, ktorý drevo impregnuje a na jeho povrchu vytvára vrstvičku zabraňujúcu prechodu nežiaducej vlhkosti spôsobujúcej najväčšie problémy. Pri terasových doskách z dreva však musíte náter opakovať každý rok, vždy pred sezónou. Ak túto podmienku dodržiavate, dosky nemusíte vždy na jar brúsiť, stačí len ich dôkladné umytie vysokotlakovým čističom a následne aplikovanie náteru.

Ako na plotové dosky či iné drevo priamo vystavené klimatickým podmienkam?

O niečo zložitejšia je úprava dreva do exteriéru, ktoré nebude pred podmienkami prostredia chránené. Teda bude na ostrom slnku a vystavené zrážkam. Také drevo je nutné zakonzervovať až do hĺbky, tak aby nezačalo hniť či sa doň nedostali najrôznejší škodcovia. Jedná sa napríklad o drevené hranoly terás či pergol, plotové laty či rozličné drevené konštrukcie. Drevo ešte pred jeho použitím musí byť impregnované, a to použitím špeciálneho náteru s tzv. napúšťadlom. Táto látka prenikne až do hĺbky dreva, zničí v ňom potenciálne zárodky škodcov a zároveň uzatvorí póry na povrchu, vďaka čomu do dreva nebude prenikať nadmerná vlhkosť. Napúšťadlo je nutné aplikovať po prebrúsení dreveného povrchu. Ak by ste ho aplikovali už po nejakom inom nátere, nemalo by zmysel. Napúšťadlo je na trhu dostupné v zelenej verzii (používa sa na impregnáciu strešných konštrukcií) a v bezfarebnej verzii.

V interiéri sa úpravou pohráte s dizajnom a ovplyvníte životnosť

Pri použití dreva v interiéroch jeho povrchová úprava ovplyvňuje najmä jeho dizajn. Konzervácia dreva nie je až tak dôležitá, obzvlášť v prípade, ak sú drevené prvky vyrobené ž červeného smreku, ktorý sa konzervuje aj sám prirodzene. Obklad ako tatranský profil, drevenú podlahu z masívu či iné prefabrikáty teda stačí len zbrúsiť do hladka a následne aplikovať olej, lak alebo vosk, prípadne farbu na drevo želaného odtieňa. V prípade drevenej podlahy je navyše potrebné zložitejšie brúsenie, najskôr na hrubo, po ktorom nasleduje zatmelenie prípadných dier, jemné brúsenie, prvý náter, ďalšie finálne brúsenie a vrchný náter. Takto budete mať istotu, že povrchová úprava podlahy bude kvalitná, estetická a na dotyk príjemná.