Typy syntetických kobercov

Koberce nemajú len estetickú funkciu, práve naopak. V domácnostiach sa používajú už celé stáročia vďaka svojim praktickým stránkam, udržiavaniu tepla a zvukovej izolácii. Existuje niekoľko druhov materiálov, z ktorých sú koberce vyrobené. Prečítajte si o niektorých z nich a ich vlastnostiach.

Polyamidové koberce

Kusové koberce z polyamidu sú húževnaté a majú dlhú životnosť. Sú odolné voči špine aj mechanickým poškodeniam. Typická je pre nich aj tvarová pamäť – koberec môžete pokojne na dlhšiu dobu zrolovať a odložiť, a neskôr sa bez problémov navráti do pôvodnej polohy. Pokiaľ chcete zvýšiť jeho odolnosť môžete ho upraviť tepelným žíhaním. Polyamidové koberce sa vyznačujú širokým výberom farieb a nekonečným radom rôznych vzorov. Využiť ich môžete ako koberce do obývačky.

Na druhej strane je ale polyamid chladný na dotyk a nemá dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Polyesterové koberce

Tieto koberce sú mäkké a ľahké. Hodia sa do menej namáhaných priestorov. Sú odolné voči škvrnám a neabsorbujú vlhkosť. Vyznačujú sa tiež vysokým jasom a sú stálofarebné. Nemusíte sa teda báť, že po čase vyblednú. Navyše, koberce sú vyrobené z použitých PET fliaš. Ak sa teda rozhodnete pre polyesterový koberec, ušetríte tak životné prostredie.

Polypropylénové koberce

Polypropylén patrí medzi pevné materiály. Je antistatický a dobre odoláva plesniam. Ide o lacnejší typ koberca a o niečo menej pružný ako napríklad polyamid. Umiestniť ho ale môžete aj do miestností s podlahovým vykurovaním.

Polyakrylonitrilové koberce

Akryl sa na pohľad podobá vlne, je od nej skoro na nerozoznanie. Cenovo je ale dostupnejší. Koberec sa jednoducho farbí, dobre sa udržiava a je veľmi príjemný na dotyk. Vlastnosťami sa asi najviac približuje kobercom z materiálov prírodných.

Vyberte si ten správny koberec, ktorý dodá vašej miestnosti na elegancii a skvelo doplní parkety alebo linoleum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *