Viete, ako správe vybrať ďalekohľad?

Výber ďalekohľadu sa pre niekoho môže javiť ako jednoduchá činnosť, že proste prídete do obchodu a za pár sekúnd si vyberiete. Pokiaľ však chcete naozaj použiteľný ďalekohľad, mali by ste sa držať základných rád.

Ďalekohľady sú nepochybne veľmi zaujímavým vynálezom. Ľudia už od nepamäti túžili po tom, aby ich oko dovidelo čo najďalej. V dávnych dobách si ale nevedeli predstaviť spôsob, ako by sa im podarilo do takej diaľky dovidieť. Časom začali experimenty so šošovkami, kedy ľudia objavili ich veľmi zaujímavú vlastnosť – schopnosť približovať predmety. Tento objav mal už len krôčik od prvého ďalekohľadu. Ďalekohľady sa postupne vyvíjali a dnes sú z nich už skutočne moderné kusy technológie, bez ktorej by sa mnoho odvetví nezaobišlo. Od obyčajných ďalekohľadov, ktoré nájdeme na rôznych vyhliadkových vežiach, aby ste pomocou nich mohli detailne preskúmať okolité mesto, cez ďalekohľady, ktoré so sebou nosia turisti do hôr, až po supermoderné vesmírne ďalekohľady. Pozrime sa na to, ako si vybrať ďalekohľad, ktorý bude najlepší pre vaše použitie.

Ďalekohľady sú o číslach

Keďže ďalekohľady sú skutočná veda, predstavme si najčastejšie pojmy, s ktorými sa pri ďalekohľadoch stretnete. Prvým a azda najdôležitejším sú dve základné čísla, ktorými sa ďalekohľady označujú, napríklad 10×50. prvé číslo, v tomto prípade 10, vyjadruje zväčšenie, to druhé zas veľkosť objektívu v milimetroch. Základné pravidlo znie, ďalekohľad vyberajte podľa toho, načo sa ho chystáte používať. Tomu je potrebné prispôsobiť v prvom rade samotný typ ďalekohľadu, napríklad turistické, námorné, divadelné ďalekohľady a podobne. Následne je potrebné vybrať si ďalekohľad so správnym zväčšením, príliš malé vás určite nepoteší, rovnako však ale ani príliš veľké, ktoré vám môže skresľovať a obmedzovať obraz. Medzi ďalšie parametre patrí kvalita optického skla, antireflexné vrstvy, ktoré zväčšujú priepustnosť, redukujú lesk a zlepšujú kontrast, jemnosť zaostrovania, ale aj veľkosť s spracovanie samotného ďalekohľadu. Keď si vyberiete ideálny ďalekohľad pre vás, už vám zostáva len ho niekde kúpiť. Môžete tak urobiť napríklad na stránke Eďalekohľady. A pozorovanie sa môže začať!