Ľudia nosia kožu bez akýchkoľvek výčitiek svedomia s vedomím, že ide len o vedľajší produkt mäsového priemyslu, a teda o akúsi formu recyklovania. Nie je to však úplná pravda. Predaj kravskej kože je vysoko ziskový ako pre farmárov, tak pre výrobcov odevov. Kravská koža však nie jediná, ktorá sa na výrobu kabeliek, peňaženiek či topánok využíva. Raste totiž dopyt aj po exotických variantoch.
1. Neviete, akú kožu nosíte
Nedávno bolo odhalené, že v Číne sa na vrchol rebríčka dostávajú výrobky z psej kože. Psom sú podrezávané hrdlá a z ich kože sú vyrábané rôzne odevné kúsky – cez dámske kabelky až po rukavice. Koža je následne označená ako ovčia alebo kravská a exportuje sa do celého sveta.
2. Koža nie je len vedľajším produktom
Poniektorí to možno nevedia, v skutočnosti má ale koža zvieraťa vyššiu hodnotu ako jeho mäso. To platí aj v prípade, keď nejde o exotické zvieratá. Ročne sa zabije niekoľko miliónov zvierat len kvôli ich koži.
3. Koža je nočnou morou pre životné prostredie
Okrem toho, že zvieratá trpia, pri spracovaní kožených výrobkov sa používa celá masa rozličných chemikálií, ktoré končia v pôde a vo vodných zdrojoch.
4. Pracovníci sú vystavení nebezpečný látkam
Toxické látky, s ktorými sa pracovníci dostávajú do styku, sú zdraviu nebezpečné. V Bangladéši 90% pracovníkov umrie pred tým, ako dovŕšia 50 rokov.
Nájdite „ekoalternatívu“
Na to, aby ste v outfite zažiarili, nemusíte nosiť kožené výrobky. Vyskúšajte dámsku kabelku Dedoles, ktorá je vyrobená z druhotných materiálov a okúzli vás svojím dizajnom. Dedoles vám ponúka aj širokú škálu rôznych dámskych peňaženiek. V poslednej dobe sa do popredia dostávajú aj ďalšie vegánske výrobky – nízke alebo vysoké tenisky, ktorých výroba nezaťažuje životné prostredie, majú antibakteriálne vlastnosti a sú vyrobené z prírodných materiálov.