Ako vybrať dobrú centrálu pre prípad núdze


Nikdy neviete, v ktorej chvíli sa vám takéto zariadenie zíde. Extrémne mrazy, návaly snehovej pokrývky, silný vietor a polámané stromy, ktoré ničia elektrické vedenie. V posledných časoch sa tieto scenáre stávajú súčasťou našich životov čoraz viac, my sa ich musíme snažiť zvládnuť a prekonať.

 

Čo od nej očakávať?

Takéto zariadenie slúži ako zdroj elektriny na odľahlej chate či chalupe, hodí sa pre karavan, loď a iné miesta a účely. Môže byť záložným zdrojom pre domácnosť, ale ocení ju aj remeselník v teréne. Ako vybrať elektrocentrálu poháňanú výkonným elektromotorom alebo spaľovacím motorom so záložným zdrojom?

 

Ak si budete vyberať vhodný záložný zdroj, alebo ho potrebujete do niektorého iného zariadenia, ktoré chcete uviesť do pohybu, musíte si určiť, na čo bude slúžiť. Od toho závisí jej výkon a ako často bude využívaný.

 

Zvyčajne by mala elektrocentrála slúžiť na obsluhu a chod menšieho množstva zariadení, teda naozaj ako núdzové riešenie. V opačnom prípade by ste mali zvážiť, či sa vám k nej nezídu aj špeciálne mechanické prevodovky, čo je už ale možno iná téma a iný druh zariadenia, ktoré zaisťuje pohon a dokonalé riadenie, ako napríklad auto. Využívať sa dajú ale aj pri klasických strojoch na stavbe či v inom odvetví priemyslu.

 

Kritérium rozlíšenia

Spočíva predovšetkým vo výkone. Tie lacnejšie verzie-klietkové elektrocentrály, sú cenovo najdostupnejšie, avšak kapacitná regulácia neumožňuje napájať týmito zdrojmi spotrebiče citlivejšie na kvalitu výstupu, ako sú televízor, počítač, DVD prehrávač alebo iná nabíjacia stanica.

 

Dobre ale postačia na prevádzku chladničky, občasné napájanie záhradnej kosačky, náradia v dielni či vodného čerpadla na polievanie záhrady.

 

Výkonnejšie sú AVR centrály s automatickou reguláciou a väčším komfortom ovládania. Často sú vybavené elektrickým štartovaním a majú špeciálne podvozky pre ľahšiu manipuláciu a prepravu. V podobe záložného zdroja sú schopné pokryť výpadok elektrickej energie až na 15 hodín, čo sa v spomínaných kritických situáciách naozaj cení. Tak už len vybrať tú správnu a vhodnú pre vás.