Batérie sú súčasťou každej domácnosti už mnoho rokov. Jednorazové i nabíjacie tužkové batérie však majú svoje výhody aj nevýhody. Vyberať medzi nimi treba najmä podľa účelu použitia. Našťastie sú všetky batérie popisované rovnakými parametrami. Treba im len porozumieť a vyberiete si správne. Ako na to? Povieme si v našom článku.
Označenie tužkových batérií
Pochopiteľne, všetky kvalitné tužkové batérie sa v prvom rade musia zmestiť na miesto, na ktoré sú určené. Čiže základom je správna veľkosť. Problém však niekedy môže nastať s dešifrovaním ich označenia. Čo všetko znamenajú tie tajomné číslice a písmenká?
Klasická tužková batéria má označenie AA. Mikrotužková sa zase označuje AAA, ale môže byť označená aj ako MN2400, LR03, prípadne ako AM4. Záleží to aj od toho, v ktorej krajine si ju kúpite. Na Slovensku sa používajú najmä označenia ANSI (American National Standards Institute), ktoré sú niekedy doplnené slovenským pomenovaním. Pri gombíkových (mincových) batériách sa ale stretnete skôr s označením IEC.
Tip
IEC značenie batérií sa skladá z niekoľkých častí. Prvé písmeno označuje zloženie. Napríklad písmeno L znamená, že v batérii sa nachádza oxid mangánu, zinok a alkalický elektrolyt. Druhé písmeno označuje tvar batérie. R napríklad znamená, že batéria má guľatý tvar. A konečne, číslo na konci znamená veľkosť batérie.
Princíp jednorazových alkalických batérií
Jednorázové tužkové alkalické batérie využívajú chemické reakcie zinku (Zn) a oxidu manganičitého (MnO2). Tento typ takmer úplne vytlačil starý zinko-uhlíkový typ, ktorý už dlhšie nedokázal konkurovať z pohľadu životnosti ani množstvom dodávanej energie. Je tu však problém s ich recykláciou. Kvôli vysokému obsahu neželezných kovov a vo vode rozpustných chloridov je ich treba vyhadzovať iba do zberných miest.
Pokiaľ je pre vás dôležitá dlhá doba používania bez nutnosti výmeny batérie, určite siahnite po líthiových batériách. Napríklad v prípade digitálneho fotoaparátu alebo digitálnej kamery. Majú najväčšiu kapacitu, najmä pri ich vybíjaní vyšším prúdom. K ich ďalším výhodám patrí tiež dlhšia životnosť, malá hmotnosť a spoľahlivosť aj pri teplotách pod bodom mrazu. Samozrejme sú ale drahšie.
Princíp nabíjacích batérií
V súčasnej dobe sú najpoužívanejším typom nabíjacích batérií (akumulátorov) niklovo-metalhydridové – NiMH články. V porovnaní s nimi už staršie niklovo-kadmiové (NiCd) akumulátory nedosahujú takú kapacitu a preto postupne miznú z trhu. Navyše obsahujú toxické kadmium.
Nabíjacie batérie nachádzajú uplatnenie najmä v spotrebnej elektronike – najpoužívanejšie sú Li-Ion akumulátory. Sú výkonnejšie, so stabilným výkonom, avšak tiež konštrukčne zložitejšie, nákladnejšie na výrobu a vo forme tužkových batérií zatiaľ menej časté.
Naproti tomu sú spoľahlivým zdrojom energie a najnovšie typy nabíjacích batérií prekonajú aj najlepšie alkalické tužkové batérie. Preto pokiaľ potrebujete používať batérie v prístrojoch s vysokým odberom energie, zvoľte nabíjacie AA batérie. Na trhu je stále viac typov a vďaka pokročilejším technológiám je si možné vyberať batérie s vyššou kapacitou i s lepším pomerom cena/výkon, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi.
Čo je ešte dôležité?
Kapacita nabíjacích batérií sa uvádza v miliampérhodinách (mAh) – čím vyššia kapacita, tým dlhšie dodáva batéria energiu. Pamätajte ale, že hoci sú nízkokapacitné batérie lacnejšie, je ich aj treba častejšie nabíjať. Kapacitu na jednorazových tužkových batériách by ste však hľadali márne. Alkalické batérie majú totiž rôznu spotrebu energie, a to v závislosti na konkrétnom používanom prístroji.
Majú však schopnosť čiastočne sa regenerovať, preto sa používajú najmä v tých prístrojoch, ktoré sa používajú prerušovane.
Zvážiť by ste tiež mali fakt samovoľného vybíjania. Jednorazové alkalické tužkové batérie prídu ročne o 1 až 2 % kapacity. U nabíjacích batérií je to ale výrazne horšie. V ich prípade sa táto strata pohybuje v rozpätí 10 až 30 % kapacity za mesiac.
Vedeli ste, že…
… NiMH batéria bude pri 5 % samovybíjaní za deň po troch mesiacoch prázdna?.
Výber batérií podľa ich použitia
Klasické jednorázové tužkové batérie sa hodia najmä do menej často používaných prístrojov a s nižším odberom elektrickej energie. Tiež do prístrojov, ktoré musia spoľahlivo pracovať dlhšiu dobu. Napríklad do rôznych bezpečnostných kamier a zariadení. Rovnako nájdu uplatnenie v hodinách, kalkulačkách, či v diaľkových ovládačoch. Všetky tieto zariadenia odoberajú málo energie. A tak by použitie nabíjacích batérií, vzhľadom k ich rýchlejšiemu samovybíjaniu, bolo neefektívne.
Pre nabíjacie batérie platí pravý opak – používajú sa najmä v prístrojoch s vysokým odberom energie. To znamená digitálne fotoaparáty, kamery, hudobné prehrávače, herné konzoly, či bezdrôtové zariadenia. Z dlhodobého hľadiska sú na tieto účely určite finančne výhodnejšie a zároveň aj ekologickejšie.
Pamätajte však na to, že je vyslovene nebezpečné používať nabíjacie batérie v hračkách, ktoré si so sebou nosia deti do postele. Môže nastať skrat, ktorý dokáže spôsobiť vysokú teplotu a únik zdraviu škodlivých látok z batérie. A určite sa vyhnite ich použitiu v bezpečnostných zariadeniach.
Bonusová rada na záver
Jednorázové batérie miňte až úplne nadoraz. Ak sa už tužková batéria nehodí do energeticky náročnejšieho zariadenia, preložte ju napríklad do hodín alebo do diaľkového ovládania, na ktorých napájanie má ešte batéria dostatok energie. Oddialite tým nákup novej batérie.