Chcete zvýšiť bezpečnosť na pracoviskách? Pomôže vám ISO 45001

Dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku bola zdôrazňovaná už veľakrát. A aj napriek tomu sa nájde množstvo zamestnávateľov aj zamestnancov, ktorí považujú aj pravidelné absolvovanie školení BOZP len za nutné zlo.

ISO nemusí byť len o kvalite

Našťastie sú firmy, v ktorých sa bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci berie vážne. I keď aj zamestnancom takýchto firiem sa možno príliš nechce chodiť na tie školenia. V otázke BOZP na pracovisku je však dôležitejší postoj firmy.

Pre firmy, ktoré chcú zistiť, ako na tom sú s manažovaním BOZP, existuje norma ISO 45001. Väčšinu firiem v prvom rade zaujíma norma ISO 9001 a to aká je pri ISO 9001 cena získania tohto certifikátu, ktorý je dôležitý pri oslovovaní zákazníkov, keďže sa zameriava na riadenie kvality. Ak však firme ide o bezpečnosť a ochranu zdravia na všetkých svojich pracoviskách, nezaškodí sa jej „pozrieť“ aj na spomínanú normu ISO 45001. 

Najlepším prostriedkom je prevencia

Medzinárodne uznávaná norma ISO 45001 slúži na posudzovanie systémov manažérstva BOZP. Jej základným princípom je identifikovať všetky riziká, ktoré na jednotlivých pracoviskách hrozia. Ruka v ruke s touto identifikáciou rizík ide aj snaha o minimalizovanie pracovných úrazov.

Takýto dôraz na prevenciu a predvídateľnosť možných rizikových situácií je totižto najlepšou taktikou v „boji“ proti ohrozeniu zdravia zamestnancov. Samozrejmosťou je aj trvalé zlepšovanie podmienok BOZP.

Aj keď snahy o zlepšovanie bezpečnosti na pracovisku sú v prvom rade o zamestnancoch a ich zdraví, prípadne o zamestnancoch dodávateľov, ktorí vozia do firmy rôzny tovar, BOZP môže mať aj ekonomické výhody. Pri rôznych nehodách na pracovisku totižto nie sú ohrození „len“ ľudia, ale aj majetok firmy. A rovnako ako dbaním o bezpečnosť klesá riziko pracovných úrazov, klesá aj riziko škôd na majetku.

Zdroj obrázka:

Autor: Tyler Olson / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *