Čo by ste mali vedieť o linoleu?


Rekonštruujete a premýšľate nad vhodnou podlahou? Keďže podlaha je dlhodobou investíciou a bude s vami aj po čas niekoľko desiatok rokov, výber by ste mali poriadne zvážiť. Cestu do domácností si pomaly prebíja linoleum, ktoré je pre mnohé vlastnosti považované za vhodnú alternatívu. Viete o tomto materiáli všetko, č o by ste mali?

Linoleum je vyrobené z prírodného materiálu a stáva sa jednou z najžiadanejších podlahových krytín. Jeho umelým variantom je PVC, ktoré sa tiež presadzuje na trhu hlavne vďaka vysokej odolnosti. Linoleum ponúka mnoho výhod a uspokojí aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Technické vlastnosti

Linoleum je odolné, má veľmi dobré zvukové aj tepelné izolačné vlastnosti. Pokiaľ stavíte na linoleum, môžete tiež počítať s dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu. Je dobrou podlahovou krytinou aj do domácností, kde niekto z členov rodiny trpí alergiami. Vďaka oleju, ktorý obsahuje, nie je vhodným miestom na život pre baktérie a ďalšie mikroorganizmy. Je tiež pomerne málo horľavé a patrí medzi lacnejšie podlahové krytiny.

Údržba linolea

Čo sa týka klasického upratovania, linoleum môžete vysávať s kefovým nadstavcom, alebo umyť pomocou mopu. Neodporúča sa používať rôzne chemické prípravky a saponáty na čistenie. Kupujte preto len produkty, ktoré sú vyrobené na linoleá.

Ak sa na ňom objavia nejaké škvrny, ryhy či iné poškodenia z nábytku, zahladíte ich vďaka špeciálnemu tmelu.

Široká škála dekorov

Linoleum vám ponúka rôzne dekory, farby a vzory od výmyslu sveta, vďaka čomu ho zladíte s akýmkoľvek nábytkom, kusovým kobercom a dekoráciami. Nemusíte sa obávať ani toho, že bude pôsobiť umelo a neprirodzene. Vďaka prepracovaným technikám použitým pri výrobe totiž poľahky môže konkurovať aj drahším materiálom.

Tak už ste sa rozhodli aj vy, ktorá podlahová krytina bude do vašej domácnosti tá pravá?