FAP filter ako súčiastka, ktorá je v autách veľmi potrebná

Automobilový priemysel je v posledných rokoch často konfrontovaný práve otázkou znečisťovania životného prostredia. Dieselové autá sú odcudzované práve kvôli vypúšťaniu škodlivín do ovzdušia, ktoré všetci dýchame, či sa nám to páči, alebo nie.

Aj keď sa automobilový priemysel sústredí na výrobu áut s alternatívnymi pohonmi, nejaké roky to ešte potrvá, kým budú na cestách dominovať autá s alternatívnymi pohonmi.

V autách, ktoré jazdia, sú ale súčiastky, ktoré sú veľmi potrebné, nakoľko chránia životné prostredie. Tieto súčiastky sa volajú FAP filtre, známe aj ako DPF filtre.

FAP filter – definícia

Nový FAP filter dokáže výrazne prispieť k skvalitneniu životného prostredia. FAP filter je zariadenie, ktorého úlohou je filtrovať pevné častice výfukových plynov vznetových, či dieselových motorov. Býva montované do áut, najmä do starších, ktoré sú väčším rizikom pre životné prostredie. Tento filter pracuje s úctihodnou 80% efektivitou a v mnohých prípadoch dokonca aj so 100% efektivitou.

Tieto filtre sú zavádzané do áut najmä po sprísňujúcich sa podmienkach emisných noriem EURO. Na cestách je stále viac starších áut, ktoré výrazne znečisťujú životné prostredie, preto je pre majiteľov povinnosť zavádzať si do týchto áut spomínané FAP filtre. Vedeli ste, že do naftových motorov sa filtre začali montovať už v roku 2006?

Ekologické čistenie DPF

Keďže sa jedná o súčiastku, ktorej primárnou úlohou je zachytávať pevné častice výfukových plynov, potom musíme vykonávať aj čistenie. Ak by nebol filter čistený, hrozilo by jeho úplne znehodnotenie, čo by znamenalo automaticky aj znefunkčnenie auta.

V súčasnosti je možné zrealizovať ekologické čistenie DPF, čiže FAP filtra. Realizuje sa vždy po odjazdení určitého množstva kilometrov. Záleží však aj od spôsobe jazdy (či jazdíte viac na krátke vzdialenosti, alebo na dlhšie).

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: Alraun / Shutterstock.com