Ktoré súčiastky auta je potrebné po čase vymeniť, aby mohlo byť opäť plne funkčné?

Automobily sú dôležitými súčasťami našich životov a mnohokrát nám uľahčujú život práve tým, že nám umožňujú presúvať sa z miesta na miesto kedykoľvek potrebujeme. Na Slovensku ale jazdí čoraz viac starších áut dovážaných zo zahraničia. Niektoré rodiny nechcú kupovať nové autá, lebo im to príde zbytočné. Niektoré kupujú ojazdené autá práve kvôli ich nízkej cene.

Časom sa však na každom aute opotrebujú súčiastky a všetky by sme mali vymieňať čím skôr, aby sme neohrozili auto. Ktoré súčiastky auta je ale potrebné po čase vymeniť, aby mohlo byť opäť plne funkčné?

Zotrvačník

Na prvý pohľad nenápadná súčiastka, ktorá ale rozhoduje o tom, či bude auto plne funkčné, alebo nie. Po určitej čase budeme nútení objednávať nový zotrvačník, ktorý nám sfunkční náš automobil.

Aby sme si ale vedeli prestaviť, čo je to zotrvačník a aká je jeho úloha v aute, postačia vám tieto informácie. Zotrvačník má dôležitú úlohu v spaľovacom motore. Vyrovnáva nepravidelnosti chodu piestového motora, ktorý nemôže mať konštantnú uhlovú rýchlosť. Zo zotrvačníkov prenášajú spojky krútiaci moment motora na prevodovku.

V ponuke zotrvačníkov nájdete väčšinou zotrvačníky vyrobené z ocele alebo zo špeciálnej liatiny.

Ak chcete, aby bolo vaše auto plne funkčné, odporúčame vám dávať si pravidelne kontrolovať stav zotrvačníka.

Tlmiče

Dôležitá súčasť aktívnej bezpečnosti a pritom tak často podceňovaná. Kvalitnejšie tlmiče by mal mať každý automobil bez výnimky, nakoľko ich 100% spoľahlivosť chráni zdravie všetkých, ktorí sa vezú v aute. Jeho primárnou úlohou je ochrániť karosériu a mechanické časti s ňou spojené pred nerovnosťami na vozovke. Ich prítomnosť sa prejavuje pri týchto činnostiach – brzdenie, držanie na ceste a komfort jazdy. Tlmiče absorbujú nadbytočnú energiu vytváranú pružinami, ale aj pneumatikami. Zároveň obmedzujú kmitanie každého kolesa.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Hrynevich Yury  / Shutterstock.com