Microsoft oficiálne predstavil Windows 10

V americkom San Franciscu v utorok o 19 hodine stredoeurópskeho času odštartovala tlačová konferencia spoločnosti Microsoft. Na tej americký softvérový gigant odhalil novú generáciu operačného systému Windows, ktorú prekvapivo pomenoval Windows 10.

windows_product_family_9-30-event-741x416
Jeden systém pre všetky zariadenia

S novinkou Microsoft pritom necieli iba na stolné počítače, “desiatka” pobeží aj na tabletoch a smartfónoch. “Windows 10 budú kompatibilné so všetkými systémami, ktoré dnes používame. Prinesieme najkomplexnejšie platformu vôbec, “podotkol Myerson.

Teraz je tak už zrejmé, prečo americký softvérový gigant odkúpil tento rok za 5,44 miliardy eur mobilnú divíziu fínskej Nokie. Snažia sa vytvoriť uzavretý ekosystém, kde užívatelia budú používať všetky zariadenia vybavené systémom Microsoftu. Podobne sa užívateľa snaží nalákať aj spoločnosť Apple prostredníctvom iPhonov a iPadov na počítače s Mac OS X.

 

Zdroj: Winbeta.org

Zdroj: Winbeta.org

Návrat ponuky štart a nové virtuálne plochy

Vzhľadom sa desiatka príliš nelíši od aktuálne predávaných osmičiek. Do ľavého spodného rohu sa však vrátila opäť ponuka štart, po ktorej volal celý rád užívateľov už od uvedenia Windows 8. V menu štart ľudia nájdu spúšťacie ikony obľúbených aplikácií, rovnako ako utility pre rozhranie Metro. Nechýba tu ani tlačidlo pre vypnutie / reštartovanie počítača.

newsearchexpwin10

Úplne prepracované bolo v systéme vyhľadávanie. To novo pracuje nielen s nainštalovanými aplikáciami a dátami uloženými na pevnom disku, ale tiež s webom – vyhľadáva aj na internete (prostredníctvom vyhľadávača Bing). Užívatelia funkciu vyhľadávania nájdu v ponuke štart.

Úplnou novinkou sú virtuálne plochy, ktoré by mali užívateľovi predovšetkým uľahčiť prácu s viacerými aplikáciami naraz. Namiesto toho aby hľadali spustené programy dole na lište, jednoducho klávesovou skratkou prepnú na ďalšiu obrazovku, ako to už poznajú používatelia linuxových systémov.

Spoločnosť taktiež publikovala video, kde systém podrobnejšie predstavila.

Finálna verzia až za rok

Testovacia verzia Windows 10 bude uvoľnená k stiahnutiu počas zajtrajšieho dňa (stredy). Finálna verzia sa však ku koncovým zákazníkom dostane až na konci budúceho roka. Tzv. Technical preview bude v prvej vlne určené výhradne pre stolné počítače a notebooky. Krátko po tom by sa však malo objaviť aj verzia určená pre servery. Kedy bude novinka dostupná aj pre tablety a mobily, zatiaľ nie je jasné.

Či budú Windows 10 pre majiteľa Windows 8 k dispozícii zadarmo ako upgrade, ako sa predtým špekulovalo, americký softvérový gigant na tlačovej konferencii neprezradil.