4 novinky v oblasti nakladačov – aké zlepšenia ponúkajú

Myslíte si, že moderné nakladače už nemajú okrem znižovania spotreby paliva a emisií čo ponúknuť? Mýlite sa, aj v oblasti stavebných strojov totiž konštruktéri neustále prichádzajú s inováciami. Prečítajte si, aké vylepšenia dostali do vienka moderné nakladače za posledné roky.

1. Automatické nakladanie

Možno ste už čítali o rôznych elektronických asistentoch, ktorými sú vybavené bagre, grejdre a iné stavebné stroje značky CAT. Podobnú funkciu ponúkajú aj nakladače.

Má názov Autodig a stroj vďaka nej preberie proces nakladania materiálu na seba. Môžete si zvoliť jeden z 5 prednastavených profilov materiálu (napr. zemina, piesok a pod.). Stroj potom automaticky vypočíta, akú trajektóriu lopaty má zvoliť pre nakladanie.

Okrem prednastavených automatických režimov si môžete vytvoriť aj vlastný. Slúži na to funkcia, ktorá zaznamenáva vaše úkony. Tie bude potom automaticky opakovať, od východiskovej polohy stroja cez naloženie materiálu až po vysunutie lopaty do polohy pre vyloženie.

Výsledkom je konzistentnejšie nakladanie materiálu, vyššia efektivita a tým pádom úspora času i paliva. Strojník sa potom môže sústrediť na smer a rýchlosť stroja, a aj na bezpečnosť na stavenisku.

2. Váženie materiálu priamo na lopate

Moderné nakladače CAT sú vybavené váhou integrovanou priamo do lopaty. Vďaka nej okamžite viete, koľko materiálu ste nabrali. Systém dokáže tiež postrážiť, aby ste neprekročili celkovú hmotnosť, ktorú ste naložili na nákladné auto alebo dumper, a tým pádom ho nepreťažili. Takisto postráži, aby bola celková hmotnosť dostatočná a stroje nejazdili poloprázdne.

Ak naberiete príliš veľa materiálu, stroj dokáže lopatu nakloniť a odsypať potrebné množstvo. To všetko automaticky – stačí, ak zadáte požadovanú hmotnosť na dotykovom displeji.

Tip pre vás:

Najnovšie modely stavebných strojov síce nie sú najlacnejšie, to však neznamená, že sú pre vás nedostupné. Prenajme vám ich požičovňa stavebných strojov.

3. Inovatívny kombinovaný pohon

Moderné kolesové nakladače CAT radu XE využívajú inovatívny systém dvojitého pohonu. Motor otáča hriadeľom, ktorý poháňa sústavu klasických mechanických prevodov a zároveň hydrostatické čerpadlo.

Sústava planétových prevodov spolu s nastavením hydrostatického čerpadla potom zabezpečuje, že pri nízkych rýchlostiach a požiadavke na vysoký krútiaci moment (pri práci) sa o pohon kolies stará práve  čerpadlo. Pri vyšších rýchlostiach a nižšej požiadavke na krútiaci moment zabezpečujú pohon výlučne mechanické prevody.

Takýto nakladač nepotrebuje hydrodynamický menič momentu, ktorý by navyšoval straty. Ušetríte s ním až o 25 % viac paliva. Napriek tomu sa môže nakladač presúvať po stavenisku veľmi rýchlo, vďaka čomu ušetríte aj drahocenný čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *