Oči sú veľmi dôležitým nástrojom ľudského tela a vďaka nim sa k nám dostáva väčšina informácii z nášho okolia. Práve z toho dôvodu je veľmi dôležité sa o svoj zrak patrične starať a navštevovať očného lekára aspoň raz do roka.
Mnoho ľudí nevidí žiaden dôvod návštevy očného lekára, pokiaľ je ich zrak bystrý a nemajú s ním žiadne problémy. Mýlia sa však. Rovnako ako ktorékoľvek časti nášho tela, aj zrak môžu postihnúť rozličné choroby či poruchy. Niektoré z chorôb sú prakticky bez príznakov, čo však ešte neznamená, že nie sú nebezpečné. Práve naopak. Príkladom môže byť zelený zákal, ktorý často býva odhalený až odborníkom. V takýchto situáciách práve lekársky zásah môže zachrániť mnohými tak nedocenený zmysel. Bez lekárskeho ošetrenia človek nemusí o chorobe, ktorá trápi jeho oči ani tušiť a vystavovať sa tak riziku oslepnutia.
Vyšetrenie očného pozadia
Ide o jednu zo základných metód vyšetrovania v očnom lekárstve. Vyšetrenie očného pozadia v podstate znamená vyšetrenie zadnej časti oka. Práve tam môžeme nájsť sietnicu, cievy, ktoré v nej prebiehajú a vyživujú ju. Okrem iného sietnica obsahuje aj bunky citlivé na svetlo. Tie nám pomáhajú vytvoriť si obraz. Po dopade svetla totiž premenia svetelnú energiu na nervový vzruch, ktorý ďalej putuje do mozgu pomocou nervových vlákien.
Ako prebieha vyšetrenie očného pozadia?
Vyšetrenie zadnej časti oka prebieha pomocou prístroja, takzvaného oftalmoskopu. Prístroj má veľkosť baterky a poskytuje lekárovi zdroj svetla, ktorým si do vášho oka posvieti.
Pred vyšetrením očný lekár použije špeciálnu látku, ktorú vám nakvapká do oka. Tá spôsobí to, že sa vaša zrenica rozšíri a on tak môže vidieť vaše očné pozadie.
Na čo slúži vyšetrenie?
Očný lekár pomocou takéhoto ošetrenia dokáže odhaliť aj iné ako len očné choroby. Niektoré skryté ochorenia sa totiž môžu prejaviť na očiach a inde na tele ich nie je možné spozorovať.
Jedným z takýchto ochorení je napríklad skleróza multiplex, ktorá sa prejavuje tiež rôznymi zrakovými poruchami, napríklad dvojitým videním. Rovnako návšteva očnej ambulancie a následné vyšetrenie môže pomôcť s odhalením nádorov na mozgu (nádor hypofýzy, vnútro očné nádory), toxoplazmózu, pásový opar či boreliózu.
Nenávratne vám poškodiť zrak môže napríklad aj neliečená cukrovka. Takéto škody na zraku už nie je možné vrátiť späť a môžu viesť až k definitívnemu oslepnutiu.
Zájdite preto na očnú ambulanciu a nechajte si váš zrak vyšetriť. Pokiaľ vám lekár nájde nejaký nález včas, môže vám zachrániť nielen zrak, ale v niekoľkých prípadoch aj holý život.