Okrasa chalúp, ale aj moderných domov. Používame ich správne?

Ak si zariaďujete špecifický nový dom, alebo kupujete starý s pôvodným nábytkom je tu jedna vec, ktorá by vám nemala ani v jednom z nich chýbať. Je to dizajnový, ale aj funkčný kúsok interiéru, ktorý dodáva domovu magickú a veľmi príjemnú atmosféru. O akú okrasu ide?

Chalupy, ktoré majú dušu

Od pradávna sa hovorí, že duša, alebo srdce domu sa nachádza v komíne a ten býva v starších domoch, alebo chalupách napojený na okrasy menom kachľové pece. Tie sa stali už veľmi dávno symbolom domova, tepla a pokojnej atmosféry. Už oddávna sa pri nich stretávala celá rodina, aby sa spoločne najedla a vychutnala si večernú, pokojnú atmosféru. Avšak okrem toho, že kachľové pece prinášajú mnohé uvoľňujúce a pozitívne pocity, treba vyzdvihnúť aj ich dizajn, ktorý vždy dodal danému domu „šmrnc“. Práve preto majú dnes ľudia záujem najmä o staré chalupy, ktoré disponujú takýmito až monumentálnymi a nádhernými kúskami.

Oheň pre tento dizajnový kúsok zahorel aj v mladých ľuďoch

Ak ste si mysleli, že kachľové pece vyhľadávajú len starší ľudia a nadšenci chalúp, mýlili ste sa. Dizajnovo moderné kachľové pece si dnes dávajú často namontovať aj mladý ľudia, ktorým tento kúsok viac než len imponuje. Potrebujú, aby bol súčasťou ich príbytkov a spríjemňoval im večery aj u nich v obývačke. Oproti starým chalupárskym „kachliam“ sa dizajn nových kachľových pecí zmenil. Je o niečo menší tak, aby sa vošiel aj do maličkých bytov a tvar a farba sa tiež trochu prispôsobila dobe a praktickosti. To však nič nemení na tom, že tento, najprv chalupársky, kúsok sa stáva srdcom, každého obydlia, ktorému dodáva pocit jedinečnosti a ľuďom pocit tepla a domova.

Takáto okrasa však vyžaduje viac ako len obdiv

O klasické kachľové pece sa treba aj náležite starať. Nie je to nutné v prípade, že ich používate naozaj len ako dizajnový kúsok a teda v nich nekúrite. No ak ste nadšenec, ktorý si rád v zime prihodí polienko do „kachlí“ mali by ste vedieť, že táto okrasa na drevo má teplotu výfukových plynov cca. 280 ° C – 380 ° C. Takéto nevyužité teplo je jednoducho odvádzané komínom do atmosféry čím nastáva hlavný problém – plytvanie. Nechcete predsa plytvať zbytočne vyrobenou energiou, ktorú môžete využiť. Riešením môže byť zvýšenie účinností kachlí. Teplovzdušné výmenníky vám ju môžu pomôcť dosiahnuť! Vzhľadom k integrovaným kanálom v stene teplovzdušnému výmenníku ide o prúdenie vzduchu. Takýto pomocník slúži ako ďalšia rúra dymovodu.

Na internete nájdete mnoho recenzií od odborníkov, ale aj od spokojných zákazníkov, ktorí sa s vami radi podelia o svoje dojmy. Tiež tam nájdete aj jednoduché návody, ako teplovzdušný výmenník, čo najjednoduchšie zamontovať. Potom si budete môcť nerušene vychutnávať pohodovú atmosféru vo vykúrenej obývačke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *