Aj keď v moderných automobiloch veľakrát nie je bez návštevy autorizovaného servisu možné vyriešiť problém, keď niektoré zo svetiel prestane svietiť, stále sa nájde dostatok áut, v ktorých si žiarovky môžete vymeniť svojpomocne. V prvom rade si však musíte kúpiť správnu náhradu.
Žiarovku s nesprávnou päticou nenamontujete tam, kde chcete
Ktoré parametre autožiaroviek sú teda dôležité pri kúpe náhradných? V prvom rade je to pätica. To je časť svetlometu, ktorá slúži na upevnenie a elektrické prepojenie autožiarovky. V podstate pätica určuje aký typ žiarovky na dané miesto v automobile ide, keďže rôzne pätice nie sú vzájomne kompatibilné. Bývajú označené písmenom a číslom, napríklad LED H4 (alebo jednoducho H4 ak ide ešte o halogénové žiarovky).
Ďalším parametrom je svetelný tok. Udáva sa v lúmenoch a v podstate udáva silu žiarovky. Čím viac lúmenov, tým silnejšie autožiarovka svieti. Neplatí však, že väčšia svietivosť je vždy lepšie riešenie. Vysokovýkonné autožiarovky sú určené len na prevádzku mimo verejných komunikácii, oslňovali by totižto ostatných vodičov. Naopak ak by ste chceli šetriť slabšími žiarovkami, nemuseli by dostatočne osvetľovať priestor pred autom.
Nezabudnite ani na životnosť a teplotu svetla
Pri ďalších dvoch parametroch prakticky nemáte ako pokaziť výber. Príkon autožiaroviek je 55 W, v prípade H4 je to 60 W. A napätie, ktorým sú autožiarovky napájané, je v osobných automobiloch 12 V a pri nákladných vozidlách 24 V.
Určite vás bude zaujímať aj životnosť vašich nových LED svetiel na auto. Platí tu jedno všeobecné pravidlo: čím výkonnejšia žiarovka, tým môžete očakávať kratšiu životnosť. Pri výbere je tak nutné nájsť ideálny kompromis medzi svietivosťou a výdržou podľa vašich potrieb.
Na záver tu máme ešte farbu svetla alebo presnejšie svetelnú teplotu, ktorá sa udáva v kelvinoch. Tu sa musíte držať v bielom spektre svetla, prípadne zvoliť žiarovky s len ľahkým modrastým nádychom.
Zdroj obrázka:
Autor: Ambartsumian Valery / Shutterstock.com