Prečo sú brikety pre vás tie pravé?

Zimná sezóna je v plnom prúde a spolu s ňou musíte vyriešiť otázku vykurovania. Ceny za elektrinu a plyn sú vysoké, a preto je skvelým nápadom nájsť vhodnejšiu a lacnejšiu alternatívu, ktorou sú práve brikety. Brikety postupne vytláčajú z trhu aj drevo, ktoré doteraz stálo na vrchnej priečke obľúbených vykurovacích materiálov.

Čo sú brikety?

Brikety sú tuhým palivom, ktoré sa zvyčajne spaľuje v kozuboch, kachľových peciach či kotolniach. Ide o zhutnený a vysoko horľavý materiál. Väčšinounájdete brikety kvádrového, oválneho, kockového či guľatého tvaru. Samotný tvar brikety však nie je nijako dôležitý. Dôležité sú práve jej vlastnosti.

Vlastnosti, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

Typ dreva – odporúča sa zadovážiť si brikety z tvrdej dreviny (dub, buk), ktorá horí dlhšie ako drevina mäkká

Vlhkosť – čím nižšia vlhkosť, tým dlhšia doba horenia

Výhrevnosť – briketa horí rovnomerne a teplo je dlho pretrvávajúce

Výhody brikiet

Spaľovanie brikiet je pomalšie ako pri dreve. Je pravidelné a ľahko sa reguluje. Brikety navyše horia dlho, vždy sa spaľujú rovnomerne. Brikety majú vysokú stálosť ohňa a teplo z nich dlho pretrváva. Navyše, nezanechávajú veľa popola a vám tak odpadnú starosti s neustálym čistením kozuba.

Drevenými briketami navyše ušetríte životné prostredie až dvojnásobne. Prvotne vďaka ich výrobe, pri ktorej je využívaný len odpad (teda piliny) a druhotne pri ich spaľovaní. Brikety sa navyše ľahko skladujú, nedechtujú, nezanášajú komín, majú nízku vlhkosť a vysokú výhrevnosť. Navyše, skvelou správou je, že cena, za ktorú brikety zadovážite, bude zodpovedať aj ich kvalite.

Brikety na noc

Vyskúšať môžete aj nočné brikety, s ktorými je vytápanie ešte pohodlnejšie. Nočné brikety horia 10 až 16 hodín, čo vám umožní vyhnúť sa prikladaniu počas noci. Sú vyrábané z čistenej kôry, majú minimálny podiel dreva a udržiavajú teplotu rovnomerne.

Čo sú pelety?

Do popredia sa dostávajú aj pelety, ktoré sú vhodné hlavne do peletových kotlov, krbov, kotlov s poloautomatickým či automatickým podávaním. Vyrábané sú, rovnako ako brikety, z pilín. Na rozdiel od brikiet ale pozostávajú z mäkkého smrekového dreva, ktoré je lisované pod vysokým tlakom.

Uvážte, aký spôsob vykurovania je najvhodnejší. Myslite pri tom na svoju peňaženku, životné prostredie a v neposlednom rade na komfort.