Stojí solárne príslušenstvo pre bazény za to?

Vyhrievanie bazéna nie je najlacnejšia záležitosť. Keby tak existoval nejaký spôsob, ako zabezpečiť teplo bez nákladov… napríklad solárny ohrev? On však existuje. Pre svoj bazén si môžete vybrať spomedzi mnohých prvkov, ktoré využívajú energiu zo slnka na ohrev vody – v bazéne aj na sprchovanie. Efektívnym solárnym programom pre bazén dosiahne lacnejšiu a ekologickú prevádzku, ako aj dlhšiu bazénovú sezónu. Poďme sa na tieto prvky pozrieť detailnejšie.

1.    Solárna plachta 

Solárna plachta je vlastne ochranná vrstva, ktorou prikryjete hladinu bazéna. Jej účelom je pohlcovanie tepla, čím zamedzuje tepelným stratám v čase, keď bazén nepoužívate (pričom rozdiel môže byť aj 5-7 stupňov oproti nezakrytej hladine, v závislosti na podmienkach). Okrem toho čiastočne stabilizuje aj chemické zloženie vody, keďže zamedzuje vyparovaniu. Vďaka tomu šetrí náklady – na spotrebu vody, na jej ohrev aj na chemikálie.

To sú jasné výhody. Istou nevýhodou je náročnejšia manipulácia, a to najmä pri veľkých bazénoch, kde sa rozhodne oplatí aj navíjacia sada. Ak však svoj bazén používate často, ide o investíciu, ktorá sa vám určite vráti.

Solárna plachta pre bazén tiež nie je bezpečnostným prvkom, preto by ste ju tak nemali používať. V našej ponuke nájdete modré aj čierne solárne plachty. Modré sú populárne, lebo ladia s mnohými bazénmi, ale čierne pohlcujú viac slnečnej energie, preto sú efektívnejšie

2.      Solárny ohrev bazéna


Ak vám nestačí iba zamedzovania stratám, môžete si k bazénu zaobstarať aj solárny ohrev. Aký efektívny tento ohrev bude, záleží na viacerých faktoroch, najmä však na počasí, mieste inštalácie a objeme vody vo vašom bazéne.

V ponuke sú dva typy – solárny ohrev Pyramída pre menšie bazény a solárny ohrev Slim. Obidva sú napájané na filtráciu a zohrievajú vodu, ktorá nimi prúdi za pomoci absorbovaného slnečného tepla. Ak máte bazén na slnečnom mieste, ide o efektívnu jednorázovú investíciu – údržba je minimálna a dokáže pomôcť pri zohrievaní vody. Rozdiel pri solárnom ohreve Slim môže byť až 6 stupňov Celzia pri relatívne veľkých objemoch vody.

3.      Solárna sprcha k bazénu

Solárna sprcha dokáže zohriať vodu na sprchovanie  až na teplotu 60° C po umiestnení na slnečné miesto a napojení na vodovodnú prípojku. Objem vody sa líši v závislosti na type sprchy – od rýchlej sprchy Sun (8 litrov) až po sprchy UNO so zásobníkom na 40 litrov.  

Jej výhodou je praktickosť, všestrannosť a relatívne nízka cena. Dokáže pomôcť nielen s čistotou kúpajúcich (a teda s čistotou bazéna). V záhrade, na chate či pri kempovaní predstavuje tiež jednoduchý spôsob, ako sa v lete umyť pod príjemne teplou vodou napríklad po práci v záhrade, a to bez nutnosti stavebných úprav. 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak strávite pri bazéne veľa času, solárny program je veľmi atraktívnou možnosťou, ako ušetriť a predĺžiť si sezónu. V súčasnosti sú už solárne ohrevy dostatočne efektívne na to, aby zabezpečili teplotu vody – stačí si vybrať z ponuky Marimex.sk solárnu plachtu či slnečné kolektory na ohrev vody, ktoré zodpovedajú rozmerom a parametrom vášho bazéna.. Ak ich preto využijete na maximum, určite sa oplatia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *