Viete, čo je to jesenná rovnodennosť?

Leto sa nám chtiac – nechtiac končí a my sa pomaly musíme rozlúčiť so slnečnými lúčmi, ktoré sa deň čo deň starali o príjemné vonkajšie teploty. Príroda navôkol nám dáva čoraz viac najavo, že je na čase pripraviť sa na odchod leta a privítať ďalšie jedinečné obdobie tohto roku. S odchodom obľúbeného leta sa viaže moment zvaný jesenná rovnodennosť. Je vám tento pojem známy? Poďme si ho spoločne priblížiť.

Vitaj milovaná jeseň!

Moment zvaný rovnodennosť nastáva v našej prírode dvakrát ročne. Ten prvý je v úvode jari počas posledného marcového týždňa a ten druhý nastáva práve v momente, keď prichádza jeseň. Vedeli ste, že práve momenty rovnodennosti sú jediné okamihy v roku, kedy sú svetlá časť dňa ako i tá nočná rovnako dlhé, a to približne 12 hodín? Rovnakej dĺžke dní sa však počas týchto momentov vyhýba severný i južný pól. Práve v deň jarnej rovnodennosti nastáva na severnom póle po prvýkrát po pol roku tzv. polárny deň a po prvýkrát po 6 mesiacoch nastáva denné svetlo. Presne opačný moment nastáva na južnom póle a celá situácia sa opäť mení až po pol roku, a to v momente jesennej rovnodennosti. Ďalšou zaujímavosťou je i fakt, že počas dní jarnej a jesennej rovnodennosti vzniká na rovníku jedinečné miesto, kam dopadajú slnečné lúče na zem kolmo.

Už čoskoro prichádza jeseň

Aktuálne v roku 2021 pripadá moment jesennej rovnodennosti na 22.september, a teda práve v tento deň možno osláviť príchod tohtoročnej jesene. Tešíte sa? Na Slovensku nastane tento prechod z letných do jesenných momentov v popoludňajších hodinách krátko pred pol štvrtou. Na severnej pologuli tak nastáva moment príchodu jesene, zatiaľ čo na tej južnej sa začínajú tešiť príchodu jari.

Príchod oboch ročných období je častokrát sprevádzaný chladnejším nepriaznivejším počasím, ktoré ovplyvní i klímu v domácnostiach. Na príchod jesene je preto ideálne pripraviť sa v predstihu. Informujte sa o spôsoboch vykurovania domácnosti, medzi ktoré patria napríklad pelety a1, ekohrášok či drevené brikety. Spoľahlivo a ekologicky sa postarajú o teplo vo vašej domácnosti počas jesene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *