Základné druhy priemyselnej pohonovej techniky

V priemysle a ďalších odvetviach hospodárstva sa využíva množstvo druhov pohonovej techniky. O niektorých druhoch tejto techniky si stručne povieme pár základných informácií.

Mechanické prevodovky

Začneme mechanickými prevodovkami. Tie sa rozdeľujú na viacero typov, napríklad závitovkové prevodovky WMI. Prevodový pomer základnej jednotky závitovkových prevodoviek je realizovaný závitovkovým súkolím. Závitovkové prevodovky vyrobené z kvalitných materiálov a za použitia moderných technológií sú garanciou vysokej spoľahlivosti a dlhej životnosti.

Často využívané sú aj čelné prevodovky. Ide o prevodovky so súosím usporiadaním vstupného a výstupného hriadeľa. Majú kompaktný tvar, veľkú stabilitu a tiež vysokú zaťažiteľnosť, vďaka čomu sa využívajú v mnohých odvetviach priemyslu a hospodárstva.

Závitovkové a čelné prevodovky sú zrejme najčastejšie využívanými typmi mechanických prevodoviek, ale to neznamená, že sú jedinými. Patri sem napr. aj šnekové alebo planétové prevodovky a ďalšie typy.

Priamočiare pohony

Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou priemyselnej pohonovej techniky sú priamočiare pohony. Využívajú sa v aplikáciách, ktoré vyžadujú vykonávanie kontrolovaného zdvihu, posunutia alebo vyklopenia. Konštrukcia priamočiarych pohonov je založená na závitovkovom prevode a pohyblivej skrutke s trapézovým závitom.

Elektromotory

„Šťavu“ strojom priemyselnej výrobe často dodávajú elektromotory. Aj pri nich platí, že sa využíva viacero typov, pričom zrejme najčastejšie sú to trojfázové nízkonapäťové asynchrónne elektromotory s kotvou nakrátko. Obľúbenou variantou sú potom energeticky úsporné elektromotory, ktoré z dlhodobého hľadiska dokážu firmám výrazne ušetriť náklady.

Zdroj obrázka: Autor: Олександр Луценко / Stock.adobe.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *