Zaujímavé fakty o fotografovaní

Zachytiť moment, ktorý pretrvá naveky, to nie je len tak.  Fotografovanie je umenie. Umenie, ktoré má tiež bohatú históriu. Prečítajte si zaujímavé fakty, o ktorých ste určite vôbec netušili.

Pohľad z okna

Snímka “Pohľad z okna”, ktorá bola vyfotená v roku 1836, sa radí medzi prvé snímky na svete. Jej záber trval až 8 hodín.

Čo viete o negatíve?

Človek, ktor ý vymyslel negatív, bol Fox Talbot, a to v roku 1835. Neskôr, v roku 1839,  Hippolyte Bayard predstavil prvý fotografický papier.

A ešte niečo málo z histórie

Prvý fotografický papier bol vyrobený z asfaltu. Presnejšie, asfaltový lak bol nanesený na meď.

Farebný svet

Prvá farebná fotografia uzrela svetlo sveta vďaka britskému fyzikovi Jamesovi Maxwellovi v roku 1861.

Prvý fotoaparát

Oficiálne je prvým digitálnym fotoaparátom na svete produkt spoločnosti Kodak. Kamera zaznamenala obrázok na audiokazetu. Čas nahrávania obrázkov od momentu stlačenia tlačidla bol  22 sekúnd.

Doba nových výrazov

Termín “megapixel” bol prvýkrát použitý v roku 1984.

Historické kúsky dražené na aukciách

Najstaršia kamera sa predala na aukcii vo Viedni v roku 2007, ide  o najdrahší fotoaparát, ktorý sa na aukcii predal. Rarita nazývaná “Daguerrotype Susses Freres” sa ocenila na takmer 800 000 amerických dolárov. Vyvolávacia cena bola 100 000 e ur.

Ročne sa nafotí niekoľko biliónov fotografií

Odhaduje sa, že v 80. rokoch bolo vytvorených  len niekoľko miliónov snímok. V  roku 1999 spoločnosť Kodak uviedla, že ľudia vytvorili okolo 80 miliárd fotografií. V súčasnosti je ich omnoho viac. Podľa štatistík sa len na Facebooku zdieľa 730 miliárd fotografií ročne.

Aj vy sa foteniu venujete profesionálne? Alebo ide skôr o vašu záľubu? Či už hľadáte zrkadlovku, objektívy, foto príslušenstvo alebo užitočné informácie a rady, všetko nájdete na e-shope všetko nájdete na e-shope e-shope AQT.sk.