Zimné pneumatiky nechajte na vozidle až do 31. marca

V automobilovom sektore sa v posledných niekoľkých týždňoch nehovorí o ničom inom ako o zimných pneumatikách. Akonáhle začala teplota klesať k bodu mrazu a sem tam poletovali snehové vločky, vodiči sa vyľakali a okamžite začali prezúvať na zimné pneumatiky. Počasie je v našich končinách nevyspytateľné, a preto nechajte svojho plechového miláčika v zimnom kabáte až do konca marca.

Ak sa povedia zimné pneumatiky, zrejme si ako prvé predstavíte drahé pneumatiky, ktoré musia mať dostatočne hlboký dezén. Podľa zákona by nemal byť dezén menší ako 4 milimetre, ale samozrejme daná hranica sa líši krajina od krajiny.

Prečo v zime používať zimné pneumatiky?

Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade budete rešpektovať zákon, ktorý prikazuje, aby ste jazdili na zimných pneumatikách, a to za predpokladu, že sa na cestách objavuje súvislá vrstva snehu či ľadu, alebo je možné danú situáciu predpovedať. Zároveň si môžete byť istí, že zasadnete do bezpečného vozidla, pretože zimné pneumatiky sú schopné lepšie reagovať na zasneženej alebo zamrznutej vozovke, pričom hlbší dezén si dokáže poradiť ľahšie s odvodom vody a snehovej brečky. Sledujte ale testy pneumatík, pretože nie všetky sú z hľadiska bezpečnosti vyhovujúce.

Zimné pneumatiky odolávajú nižším teplotám, majú lepšie vlastnosti v zimných podmienkach, krátku brzdnú dráhu a podobne.

Cena by nemala byť rozhodujúca

Bohužiaľ, pri výbere zimných pneumatík sa kopa vodičov rozhoduje podľa ceny, čo je ale obrovská chyba. Najlacnejšie pneumatiky mnohokrát môžu byť aj najhoršie, ale nie je to zase vždy pravidlo, a preto odporúčame pozerať sa na testy, ktoré vám prezradia o daných pneumatikách oveľa viac. Výrobcovia vám povedia všemožné, len aby ste si ich pneumatiky kúpili, ale takéto testy vám dajú objektívny pohľad na kvalitu.