Zimné pneumatiky? Toto by ste mali vedieť!

Na tému zimné pneumatiky vždy existovalo mnoho rôznych názorov a mýtov. Zimné pneumatiky sú základným prvkom bezpečnosti pri jazdení v zime, preto by ste im mali venovať pozornosť.

Načo zimné gumy? Veď predsa žijem v Bratislave, najazdené mám toľko ako polovica ľudí z Petržalky dokopy a správanie svojho auta poznám do posledného detailu. Celú zimu prežijem bez problémov na letných gumách, zimné pneumatiky sú pre padavky… Veľká chyba! Je smutné, že napriek neustálemu pripomínaniu a zdôrazňovaniu, že zimné pneumatiky skutočne majú význam a sú potrebné, si stále mnoho ľudí myslí svoje. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi, tá totiž vplyvom teploty v lete zmäkne. Taktiež asi nie je žiadnym prekvapením, že letné gumy majú dezén prispôsobený na jazdu po suchej, prípadne mokrej ceste, ale nie snehu. Naopak, zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi a ich dezén je navrhnutý tak, aby si poradil so snehom a ľadom. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimných pneumatík na 3 milimetre, odporúčaná minimálne hĺbka je o milimeter väčšia.

Kedy prezúvať?

Otázka, ktorú si kladie snáď každý vodič. Neexistuje žiadny zákon, žiadna norma, ktorá by hovorila, kedy je potrebné auto prezuť. Je len teda na našej logike, kedy svojmu autu doprajeme zimné prezutie. Obvykle je to obdobie pred prvými mrazmi, teda koncom októbra, začiatkom novembra. Myslite nato, že čím viac budete prezúvanie letných pneumatík odkladať, tým viac riskujete, že vás sneh zaskočí s letnými gumami a vo všetkých servisoch bude plno. So zimnými pneumatikami súvisí aj ich skladovanie. Plechové disky sú dnes skutočne lacné, preto sú často základom pre zimné obutie. Nie každý má priestory, kde môže plechové disky s obutými pneumatikami skladovať, preto väčšina servisov poskytuje službu uskladnenia zimných pneumatík. Ak priestor na uskladnenie máte, pneumatiky by ste mali skladovať vertikálne na policiach a raz za mesiac ich otočiť. Dôležité je, aby sa o pneumatiky neopierali žiadne predmety, ktoré by ich mohli deformovať. Máte plechové disky, čo však na ne obuť? Otázka zimných pneumatík nie je nijako zložitá, poraďte sa v servise, pozrite si testy pneumatík. Vyhrávajú pneumatiky Matador? Kúpte si tie, špekulovanie nad neznámymi značkami sa málokedy vyplatí.