Ako si vybrať garážovú bránu?

Garážová brána je dôležitá nielen kvôli samotnej estetike, a teda finálnemu vzhľadu domu, ale aj z hľadiska vlastností. Na základe akých parametrov si teda vybrať tú vhodnú bránu?

Zvoľte vhodný typ brány

Medzi najkomfortnejší variant sa radia sekciové garážové brány. O niečo menej sa až používajú rolovacie brány. Posledným základným typom sú brány krídlové.

Brána podľa panelu

Vo všeobecnosti na trhu nájdeme 5 základných panelov. Čo sa týka samotnej kvality, sú na rovnakej úrovni. Jediné, v čom sa líšia, je teda dizajn:

  • Panel bez prelisu
  • Panel s jedným prelisom
  • Panel štyrmi prelismi
  • Kazeta
  • V profil

Panely sa vyrábajú v rozličných prevedeniach. Nájdete medzi nimi pomarančovú kôru, štruktúru dreva, ktoré sa vyznačujú jednoduchou údržbou, a to najmä vďaka malej viditeľnosti prachu na bráne. Voliť môžete aj panel s hladkým povrchom. Široká škála imitácií dreva, farby a dizajnov určite poteší aj tých najnáročnejších.

Zateplená brána

Ak sa rozhodnete pre zateplenú bránu, môžete si vybrať z brán s polystyrénom alebo polyuretánovou penou. Tie vám ponúknu tepelný komfort a zabezpečia priestor garáže pred únikom tepla. Aby bol tepelný únik čo najmenší, je dobré, ak je brána vybavená tesnením po obvode.

Bezpečnostné prvky na garážových dverách

  • Mechanizmus proti privretiu prstov – spoje sú navrhnuté tak, aby nedošlo k privretiu prstov medzi panely
  • Poistka pretrhnutia pružín – v prípade prasknutia torznej pružiny sa dvere zablokujú a nespadnú
  • Padacie brzdy – ak dôjde k pretrhnutiu vodiacich laniek, brána sa zabrzdí – mechanizmus zablokuje jej pád. Na podobnom princípe funguje aj výťah.

Bezpečnostné prvky plnia svoju funkciu tiež v prípadoch vlámania. Jedným z nich je napríklad mechanická zarážka, ktorá sa používa pri mechanicky ovládaných bránach. Pri bránach s motorom pôsobí práve motor ako bezpečnostný prvok proti nadvihnutiu, pretože aj pri výpadku elektriny tlačí dráha pohonu smerom k zemi, aj keď je brána zatvorená.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *