4 triky ako používat minibager

Minibagre možno na prvý pohľad pôsobia ako jednoduché stavebné stroje nenáročné na ovládanie. Opak je však pravdou a minibager sa môže vymknúť spod kontroly ešte skôr ako jeho väčší „kolegovia“. Prečítajte si naše rady, ako sa s minibagrom pohybovať, ako s ním pracovať a na čo si pri tom dať pozor.

1. Nie je minibager ako minibager, čítajte užívateľský manuál

Väčšina ľudí číta návody na použitie až vtedy, keď sa niečo pokazí. Pre strojníkov obsluhujúcich (nielen) minibager, by to však malo byť opačne. Nedodržaním návodu na použitie či nesprávnou údržbou totiž môžete výrazne skrátiť životnosť stroja, prípadne ho poškodiť.

Užívateľskému manuálu by ste mali venovať obzvlášť veľkú pozornosť najmä pri presedlaní na iný model stroja. Aj keď má väčšina minibagrov štandardizované ovládanie, jeho schémy sa môžu líšiť, prípadne sa môže ovládanie líšiť v detailoch. Závisí to aj od pripojeného pracovného nástroja alebo príslušenstva.

2. Spoznajte svoje ťažisko

Pravdepodobne vás to prekvapí, no minibager má oproti veľkému bagru menšiu stabilitu. Je totiž výrazne ľahší a v spodnej časti v oblasti podvozku nemá sústredené také množstvo hmotnosti ako veľký stroj, jeho ťažisko je teda vyššie položené. Okrem toho sú jeho podvozkové pásy kratšie, takže mu v pozdĺžnom smere neprepožičiavajú až takú stabilitu, ako by ste možno čakali.

Z toho dôvodu sú minibagre vybavené na prednej strane hydraulicky ovládanou stabilizačnou čepeľou. Začínajúci strojníci však často robia chybu, keď začínajú výkopy s kabínou otočenou dopredu a lyžicou na rovnakej strane ako spomenutá čepeľ. Pri pritlačení lyžice k zemi sa stroj začne zo zeme nebezpečne dvíhať a môžete ho prevrátiť. Čepeľ teda musí byť na opačnej strane ako lyžica, resp. pracovný nástroj, aby minibager v pozdĺžnom smere zastabilizovala.

Rovnako nepracujte s kabínou a výložníkom otočeným nabok, v tejto polohe sú minibagre najmenej stabilné a riziko prevrátenia je veľmi veľké. Pri manipulácii s materiálom najprv výložník s lyžicou pritiahnite čo najbližšie ku kabíne a až potom kabínu otáčajte.

3. Výkopy hĺbte postupne

Pri hĺbení výkopov máte viacero možností – prvou je kopať takpovediac do hĺbky, tj. spustiť lyžicu v 90 ° uhle smerom nadol a nabrať čo najviac materiálu. Tento spôsob je jednoduchší pre začiatočníkov, omnoho efektívnejšie a bezpečnejšie však je, ak budet kopať postupne po vrstvách. Lyžicu oddiaľte od kabíny, nastavte ju do cca 45 ° uhla, spustite cca 15 – 30 cm do zeme a postupne priťahujte k sebe. Týmto spôsobom takisto predítete prípadnému poškodeniu podzemného potrubia či kábla, o ktorom nemusíte vopred vedieť.

Tip pre vás:

Nespoliehajte sa na to, že všetky inžinierske siete sú správne zakreslené v projektovej dokumentácii. Tá je často nepresná a dôsledky môžu byť devastujúce (určite si pamätáte napr. na výbuch plynu v prešovskom paneláku).

4. Dajte si pozor na ostatné stavebné stroje a robotníkov

Bezpečnosť by mala byť na každom stavenisku a pracovisku prvoradá. Pred začatím práce s minibagrom si teda urobte dokonalý prehľad o vašom okolí. Uistite sa, kde sa nachádzajú veľké terénne nerovnosti, vchody a východy z budov a pozor si dajte aj na ostatné stavebné stroje a personál.

Moderný minibager bezpečnosť zlepšuje kabínou s veľkými presklenými plochami či silným pracovným osvetlením. Niektoré modely sú navyše vybavené aj cúvacími senzormi, prípadne cúvacími alebo ďalšími bezpečnostnými kamerami.

Potrebujete minibager? Nekupujte ho, pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu nastane v určitom bode situácia, keď ľudské svaly nestačia a časovo efektívnejšie je siahnuť po ťažkej technike. Minibager však nemusíte hneď kupovať, lepším riešením je požičovňa stavebných strojov, ktorá ponúka jednorazové i dlhodobé prenájmy stavebnej mechanizácie.

Zdroje (ak nie sú uvedené žiadne, čerpal som zo Zeppelin.sk):



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *