Už 1,5 miliardy ľudí je súčasťou Apple ekosystému. Či už to je vďaka ich inovatívnym produktom či user-friendly softvéru, toto číslo neustále narastá. V tomto článku sa pozrieme na tie najväčšie trefy do čierneho, ale aj na fiaská za posledných 10 rokov.
2013 – Mac Pro
Keď vyšiel, bol to naozaj inovatívny produkt. Špecifický tvar Mac Pro znamenal, že ho bolo možné chladiť z jeho stredu smerom von. V tej dobe to malo pozoruhodné výsledky, no časom prišiel problém. Keď už na bežnom počítači nestačia sloty na pamäť a grafická karta začne byť zastaraná, stačí ich vymeniť. Práve pre dizajn Mac Pro však toto nebolo možné kvôli novej technológii RAM a väčším, výkonnejším grafickým kartám. Preto Mac Pro mal 6 rokov stále pôvodné komponenty, čo v praxi znamenalo jeden z najhorších pomerov cena/výkon na trhu.
Zdroj: Bigstock
2014 – iPhone 6
V roku 2021 má už takmer každá značka svoj ohybný smartfón. Mnohí z nás si však neuvedomujú, že tento trend začal Apple. Jediný háčik, samozrejme, bol v tom, že telefón ste mohli ohnúť iba raz. Kauza „Bendgate“ bola ešte väčším fiaskom, ak vezmeme do úvahy, že iPhone 6 mal byť vďaka vynovenému dizajnu veľký krokom vpred pre Apple. Našťastie, v modeli 6S výrobca zvýšil integritu hliníkového tela a telefón sa stal skladovateľným aj v zadnom vrecku.
2016 – iPhone SE
Keď Apple vypustil na trh iPhone v tele 5S s komponentami 6S, ľudia boli nadšení. Stále si nezvykli na nový zaoblený dizajn a veľa fanúšikov požadovali návrat k hranám, ktorý Apple každým rokom zohľadňoval stále viac. Tento malý telefón stál takmer polovicu vlajkovej lode, no jeho podpora softvéru bola rovnako kvalitná. Napriek tomu, že má iPhone SE dodnes softvérovú podporu, sa Apple rozhodol minulý rok tento legendárny telefón oživiť. Nový, vylepšený model disponuje silnejším procesorom, lepším fotoaparátom a tenučkým, no krehkým skleneným telom. Preto je vždy dobré mať po ruke iPhone SE kryty, ktoré ochránia kryt aj displej pred “pavučinkami”.
Zdroj: Bigstock
2016 – iPhone 7
Ďalší kontroverzný kúsok od Apple, ktorý spustil vlnu kritiky. V Apple sa tento rok rozhodli odstrániť 3,5 mm jack, čo znamenalo nutnosť použiť redukciu alebo si kúpiť nové Airpods. Nejakú dobu však trvalo, kým sa svet stihol prispôsobiť tejto zmene. Dnes už žiadna vlajková loď jack nemá, no vtedy to bol naozaj odvážny krok, a podľa mnohých krok vedľa. Aj vďaka tomuto risku tu však dnes máme kvalitné bezdrôtové slúchadlá ako Airpods Pro.
2017 – iPhone X
Prvý mainstreamový telefón za tisíc dolárov bol pre svet naozaj veľká porcia na strávenie. Priniesol nám však dizajn, ktorý Apple používa doteraz. Tenké rámiky a výrez, v ktorom je uschované revolučné Face-ID. Mnoho ľudí si ho pochvaľuje a okrem Googlu a ich Pixelu 4 nie je výrobca, ktorý má také efektívne zabezpečenie tvárou. Úspech tohto kroku sme videli na konkurencii, ktorá kopírovala nový dizajn.
Zdroj: Pexels
2018 – Apple Homepod
Prvý smart reproduktor od Apple neuspel tak, ako by to chceli. Dôvodom je zameranie výlučne na Apple Music, ale aj nízka funkcionalita hlasového asistenta. V porovnaní s Alexou či s Google, alebo dokonca so Siri má Homepod naozaj slabé výsledky. K tomu všetkému potrebujete Apple zariadenia na nastavenie reproduktora, čo je jedna z dravých taktík Apple, ktorú používatelia tak často kritizujú.
2018 – iPad Pro 3. generácie
Tento tablet bol naozaj veľkým skokom. Do tohto bodu boli tablety len prerastené telefóny, no tretia generácia iPadu to zmenila. Okrem nabíjania cez USB-C, novej Apple Pencil a bezrámikového, hranatého dizajnu priniesol neskôr aj iPad OS, vďaka ktorému sa stal iPad Pro voľbou pre cestovateľov, umelcov ale aj manažérov.
Zdroj: Pexels
2020 – M1
Dlhú dobu boli Macbooky známe pre ich výborný softvér a zastaralý hardvér. Každý nový Macbook mal posledné roky jednu generáciu starý procesor. Apple však dlho vyvíjal svoj vlastný procesor s integrovanou grafickou kartou, a keď ho tento rok naozaj vydali, dosiahli nevídané. Nové Macbooky sú totiž chladnejšie, výkonnejšie a dokonca aj lacnejšie ako konkurenčné Windows notebooky. Nová generácia čipov na báze architektúry ARM takto úplne zmenila pravidlá hry.