O programovaní 4krát inak

Celodenné pozeranie na monitor počítača. Aj tak môže vyzerať predstava o programátorskej práci. Zďaleka ju tým ale nevystihuje. Aká teda je programátorčina naozaj, čo si vyžaduje a čo pri nej môžete získať?

Programovacie jazyky

Na svete sa hovorí viac ako 9000 rôznymi jazykmi a dialektmi. Ten počítačový nie je na programovacie jazyky tak bohatý, aj tak je však z čoho vyberať. Zo začiatku by ste sa mali venovať jednému, zato však poriadne. Medzi najpoužívanejšie patrí programovanie v jazyku C a Java, nestratíte sa ale ani s jazykom PHP alebo Python. Dôležité je tiež to na akú platformu sa pri programovaní plánujete orientovať (či na softvér pre tablety, počítače, mobily, atď.).

Ako začať?

Najideálnejšie tak, že vás do tajov IT zasvätí skúsený odborník. Dobrým krokom sú preto kurzy programovania, ktoré riešia výuku začiatočníkov aj pokročilejších programátorov. Dôležité je tiež samovzdelávanie, záujem o oblasť a využívanie všemožných komunikačných kanálov (knihy, fóra, konferencie a pod.) na získanie informácií.

Ako sa stať žiadaným programátorom?

Žiadaný znamená skúsený, so schopnosťami a možnosťami, ktoré v ideálnom prípade nie je schopný v adekvátnej kvalite ponúknuť nik iný. K takémuto „odznaku“ sa dopracujete jedine trpezlivosťou a cieľavedomosťou. Nedať sa odradiť prvotnými zlyhaniami je dôležité v bežnom živote aj v IT. Nie nutnou podmienkou, no veľkou výhodou je tiež to, ak disponujete logickým myslením.

Čo môžete získať?

Pre mnohých je práve cesta učenia a zdokonaľovania sa vytúženým cieľom. Takýchto momentov vám programovanie ako dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie ponúkne celú priehršť. Aby ste boli konkurencie schopným programátorom, mali by ste sa neustále zaujímať o nové informácie z brandže, IT kurzy a novinky, vďaka ktorým budete mať náskok pred konkurenciou a ktoré zároveň budú dôvodom, prečo si klienti znovu zaplatia vaše služby.