Na prezentáciu svojej firmy, produktu alebo svojej osoby je dobré využiť okrem sociálnych sietí aj webovú stránku alebo aplikáciu. Vo väčšine typov prípadov úplne postačuje zdieľaný webhosting. Rôzne špecializované aplikácie alebo náročnejšie prezentácie potrebujú prístup k serveru aj na úrovni operačného systému. Praktickou možnosťou sú virtuálne privátne servery.
Keď bežný webhosting nestačí
Štandardný webhosting, ktorý poskytujú firmy zamerané na webové služby, je úplne základnou službou. Funguje to tak, že niekoľko desiatok klientskych webov je umiestnených na jednom serveri a spoločne ho zdieľajú. Klient s takýmto webhostingom nemá žiadne starosti a v podstate nemusí nič riešiť a technické záležitosti má na starosti poskytovateľ.
Na vyššom stupni
Virtuálny privátny server VPS je vyššou kategóriou. Či už z pohľadu výkonu, alebo technických požiadaviek, ktoré sú kladené na samotného klienta. Ten má totiž prístup nielen k FTP alebo databáze, ale aj k operačnému systému. Poskytovateľ pritom zabezpečuje infraštruktúru ma prevádzku virtuálnych serverov. Ťarcha správy je na pleciach používateľa. Mali by ste teda byť schopný zvládať systémovú administráciu, prípadne mať na to niekoho iného.
Kto virtuálne privátne servery ocení?
Virtuálne privátne servery ocenia najmä tí, pre ktorých je nutnosťou stabilný server a okrem neho potrebujú mať aj admin prístup k serveru. Takisto ho oceníte aj vtedy, ak si na server chcete nainštalovať špecifický softvér a sami sa oň starať. V prípade virtuálneho privátneho serveru máte absolútnu kontrolu. Siahnite po ňom aj vtedy, keď potrebujete väčší výkon, no nechcete riešiť hardvér servera.