Používate na vytápanie domu pelety alebo brikety? Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli ušetriť životnému prostredie, určite vás poteší správa, že popol, ktorý vyprodukujete spaľovaním, môžete ďalej využiť na záhradke.
Popol z drevených brikiet a peliet sa vôbec nelíši od kvalitných minerálnych hnojív, ktoré môžete nájsť v obchodoch. Obsahuje totiž živiny ako vápnik, horčík, fosfor aj draslík. Väčšina z nich sa totiž v priebehu rastu stromu dostala do pôdy a teda po jeho využití a spálení popolom môžete pohnojiť záhradku a vrátiť tak živiny spať.
Minerály sú vhodné na pestovanie zeleniny, drobného ovocia (jahôd, malín, ríbezlí) či mnohých okrasných rastlín.
Brikety vám teda nielen ušetria peniaze a poskytnú nespočetné množstvo ďalších výhod ako rovnomerné a dlhodobé horenie či jednoduchú manipuláciu, ale navyše môžete využiť aj popol, ktorý vyprodukujú.
Čo sa deje pri spaľovaní brikiet?
Pri spaľovaní brikiet v popole ostanú látky, ktoré boli obsiahnuté aj v pevnej hmote. A keďže všetky rastliny sú vyživované svojimi koreňmi, aj samotné drevo obsahuje všetky výživné látky. Už predkovia, ktorí o chemickom procese pravdepodobne nemali ani poňatia, popol používali pre takzvanú obnovu prírody.
Popol je cenným hnojivom
Nemusíte nič vypaľovať, aby ste popol získali, stačí len dôsledne spaľovať brikety. Ročne vám brikety a pelety dokážu vyprodukovať až 30 kg popola. Môžete ho využiť hlavne z toho dôvodu, že pri výrobe do peliet a brikiet nepridávajú žiadne chemické prísady či spojivá. Popol je vďaka tejto skutočnosti čistý, prírodný a vôbec sa nelíši od popola, ktoré vám vyprodukuje spaľovanie dreva.
Ako popol využiť?
Jednoducho ho zmiešate s kompostom. Na 1m3 kompostu potrebujete približne 4 kg popola. Na jar popolom posypete záhony a o pôdu je tak postarané, pretože kvalitné prvky v nej ostane skutočne dlhú dobu.