Kozub sa stáva súčasťou mnohých domácností vďaka skvelému dizajnu, ktorý vytvára pohodovú a príjemnú atmosféru, čím zútulní miestnosť a pre praktické vlastnosti, medzi ktoré patrí nižšia finančná záťaž počas zimných mesiacov, kedy je potrebné dom vykurovať.
1. Typy vykurovania
Pri teplovzdušnom vykurovaní ide o princíp cirkulácie vzduchu. Studený vzduch sa zohreje a to vďaka prúdeniu tepla okolo krbovej vložky a kachlí. Ďalej sa vzduch rozvádza do celého domu. Pokiaľ chcete podobným spôsobom vykurovať aj ďalšie miestnosti v dome, používa sa k tomu rozvod, ktorý napomáha teplému vzduchu preniknúť všade.
Alternatívou je tiež teplovodné vykurovanie. Ide o tradičný spôsob, kedy je krbová vložka napojená na ústredné vykurovanie. Teplo pôsobí nielen na vzduch, ale aj na vodu.
2. Materiál krbovej vložky
Krbové vložky sa najčastejšie vyrábajú z liatiny alebo ocele. Vybrať si môžete z jednoplášťovej a dvojplášťovej konštrukcie.
Čo sa týka životnosti a účinnosti, medzi variantmi nie je veľký rozdiel. Fungujú však na inom princípe rozdávania tepla. Liatina má vyššiu teplotu, teplo odovzdáva prostrediu sálaním. Oceľová vložka ohrieva vzduch, ktorý prúdi s menším podielom akumulácie tepla.
Konštrukciu jednoplášťovú voľte v tom prípade, ak kozubom budete vykurovať jednu izbu. Dvojplášťová je zas lepšia, pokiaľ chcete teplo rozviesť do ďalších miestností. Je komfortnejšia, reguluje teplotu, a preto je aj o čosi drahšia.
3. Zvážte vykurovací materiál
Okrem dreva sa vám ponúka aj ekologickejšia alternatíva a to v podobe drevených brikiet. Brikety sa stávajú čoraz populárnejším materiálom hlavne vďaka výborných vlastnostiam. Obsahujú nízke percento vlhkosti, horia dlhodobo a rovnomerne, nevylučujú veľké množstvo emisií do ovzdušia a popol z nich môžete využiť ako prírodné hnojivo. Na noc si môžete zaobstarať takzvané nočné brikety z kôry, vďaka ktorým vám odpadnú starosti s dokladaním.