Vákuum, teda prostredie, v ktorom je tlak vzduchu nižší ako okolitý atmosférický tlak, má uplatnenie v rozličných sférach života a priemyslu. Veľmi často sa používa aj v automobilovom priemysle, kde plní dôležité úlohy.
Na začiatok trochu fyziky. Hoci na prvý pohľad sa môže vákuum zdať ako úplne nepotrebná a zbytočná vec, v skutočnosti vďaka jeho existencii funguje väčšina strojov a zariadení. Ak vznikne vákuum, teda priestor s nižším tlakom ako je okolitý atmosférický tlak, tlaky majú ihneď tendenciu vyrovnať sa. Teda, vzduch s bežným atmosférickým tlakom sa začne tlačiť do miest s vákuom, teda s nižším tlakom. Dochádza tak ku vysávačovému efektu, ktorý nachádza uplatnenie v rozličných sférach automobilového priemyslu.
Vezmime si napríklad obrábanie dielov. Pri brúsení, sústružení, alebo iných formách trieskového opracovania v kvapalnom prostredí, je mimoriadne dôležité súčiastky ihneď po opracovaní dokonale vysušiť. Takéto sušenie sa nemôže prevádzať klasickým odparovaním, keďže to trvá veľmi dlho a opracované súčiastky začínajú veľmi rýchlo hrdzavieť. Tu poslúžia vákuové vývevy, ktoré z povrchu súčiastok efektívne odsajú všetku vlhkosť. Po opracovaní súčiastok je tak zaručená maximálna čistota a absencia akejkoľvek povrchovej korózie.
Vákuové vývevy aj v autoservisoch
Samozrejme, vývevy sa uplatňujú aj pri mnohých ďalších operáciách v rámci strojárskych podnikov, kedy je potrebné účinne odsávať vzduch, prípadne zmes vzduchu a kvapaliny. Vývevy sa delia na viacero typov, ktoré sú charakteristické svojím princípom fungovania a následným uplatnením. K základným druhom patria olejové rotačné vývevy, skrutkové vývevy, piestové olejové vývevy, suchobežné grafitové vývevy, či kvapalinokružné vývevy.
Olejové rotačné vývevy sa používajú všade, kde sa manipuluje s dielmi automobilového priemyslu, a teda vhodné sú aj do servisov. Z dielcov totiž dokážu efektívne a rýchlo odstrániť všetok olej a nečistoty, vďaka čomu je možné sledovať napríklad zmeny povrchu namáhanej súčiastky.