Tak ako mnoho iných odvetví ani priemysel sa nezaobíde bez tesnení. Tieto často drobné súčasti majú spravidla tie najdôležitejšie úlohy. Zabraňujú, aby sa kvapalina, vzduch, či rôzne nečistoty dostali tam, kde nemajú čo robiť.
Rôzne materiály pre rôzne aplikácie
Medzi často využívané priemyselné tesnenia patria aj ploché tesnenia. Vyzerajú síce jednoducho a v podstate aj jednoduché sú, ale ich úloha nie je vôbec málo dôležitá. Preto aj výber vhodných plochých tesnení musí byť naozaj dôkladný, aby vás kvôli zlému tesneniu nečakali nepríjemné prekvapenia.
Jednou z prvých vecí, ktorú je potrebné vyriešiť pri zaobstarávaní nových plochých tesnení, je materiál, z ktorého budú vyrobené. Ten samozrejme určuje samotná aplikácia, v ktorej má byť dané tesnenie použité, keďže rôzne materiály majú rôzne vlastnosti.
Najčastejšie sa pre ploché tesnenia využívajú ploché kompaktné materiály ako guma, silikón, polyuretán, teflón, či bezazbestové tesniace dosky. Všetky tieto materiály sú k dispozícii v rôznych tvrdostiach.
Ploché tesnenia sú zväčša ľahko dostupné
Spomedzi tesnení, ktoré môžeme zaradiť k plochým tesneniam, sú najčastejšie využívané medzikružia pre prírubové tesnenia, obdĺžnikové a kruhové podložky, či napríklad tesnenia so samolepkou. Ich hrúbka môže byť rôzna. Od tenkých tesnení, napríklad v hrúbke 0,5 mm až po robustné diely s hrúbkou kľudne aj 50 mm.
Ako sme už spomínali, ploché tesnenia sú často jednoduchými (aj keď dôležitými) súčiastkami a tak na to, aby ste si dali nejaké ploché tesnenia vyrobiť, toho zvyčajne veľa nepotrebujete. Často stačí vzorka, prípadne náčrtok alebo výkres.
A samozrejme, malý detail v podobe množstva. Výhodou je, že množstvo výrobcov vám dokáže v prípade dostupných polotovarov vyrobiť ploché tesnenia od jedného kusa až po sériovú výrobu. A k tomu vám poradia s výberom najvhodnejšieho materiálu.
Zdroj obrázka:
Autor: robertonencini / Shutterstock.com