Využívanie softvéru na technické kreslenie je v dnešnej dobe prakticky nevyhnutné v väčšine technických oblastí priemyslu vrátane priemyselného dizajnu. Ako sa v takomto prípade precízne a veľmi presné kreslenie používa?
Priemyselný dizajn predstavuje veľmi špecifickú súčasť procesov priemyselnej výroby, ktorá spája kreatívne a funkčné prevedenie produktov. Či už ide o drobné elektrické spotrebiče alebo o veľké priemyselné stroje, vždy pred ich zrodom a sériovou výrobou stojí niekto, kto im vtisne zaujímavý a lákavý vzhľad kombinovaný s príjemným používaním a ergonomickými pravidlami. I pre tieto potreby sa využívajú 2D CAD a 3D CAD softvéry, ktoré umožňujú veľmi pohodlnú prácu s návrhmi a ich dotváranie k dokonalosti.
Využitie CAD softvérov v priemyselnom dizajne
Rovnako ako pri navrhovaní budov, liniek či súčiastok, i v priemyselnom dizajne si technické kreslenie našlo svoje miesto. Pre tuto oblasť sa však spravidla rozvíjajú a využívajú špeciálne druhy CAD softvérov, ktoré dokážu pracovať so zvláštnymi plošnými a priestorovými útvarmi (napríklad rozvinutými či zrútenými plochami). Možnosť práce v tejto oblasti geometrie poskytujú najmä 3D CAD softvéry, ktoré umožňujú rotáciu návrhu a vytváranie pohľadov a rezov podľa rôznych os a zároveň aplikáciu farieb a povrchov pre spracovanie veľmi verných vizualizácií.
Je možné využiť AutoCAD v priemyselnom designe
Program AutoCAD je primárne spojovaný s technickým kreslením v oblasti 2D. Ide teda primárne o 2D CAD softvér, ktorý sa využíva na vytváranie výkresovej dokumentácie k budovám a stavbám, teda statickým objektom väčších rozmerov. Veľmi dobre je však možné ho využiť i pri vytváraní návrhov logistických, skladových či výrobných liniek. Vzhľadom k požiadavkám priemyselného designu je vhodnejší skôr 3D CAD softvér (ak teda do tejto kategórie v širšom slova zmysle nezaradíme i architektúru). Pretože však AutoCAD patri medzi prvé digitálne nástroje technického kreslenia, spoločnosť Autodesk poskytujúca tento program za dlhé roky pôsobenia na trhu vyvinula celú škálu riešení pre rôzne obory vrátane priemyselného dizajnu. Programom s nástrojmi pre tento účel je Autodesk Alias.
Kde všade sa AutoCAD v priemyselnom designe a výrobe uplatňuje
Ako 2D CAD softvér je AutoCAD ideálny predovšetkým pre plošné návrhy. U samotných dizajnov produktov je tak vhodné ho kombinovať s ďalšími presnejšími 3D nástrojmi, veľmi dobre sa však uplatní napríklad pri návrhu foriem alebo výrobných liniek. Ak je potreba nastaviť automatizovanú výrobu konkrétneho dielu alebo celého výrobného procesu konečného produktu, je tento program ideálnym nástrojom. Veľkou nevýhodou je však u programu AutoCAD cena – nákup predplatného sa vyplatí predovšetkým v prípade, že ho budete používať naozaj často (prakticky každodenne). V prípade, že sa však chystáte vytvárať iba občasné návrhy produktov a k nim vytvárať alebo optimalizovať výrobné linky iba sporadicky, bude pre vás vhodná nejaká AutoCAD alternatíva, u 2D CAD programov je to napríklad GstarCAD.