Ako fungujú a kde sú využiteľné termovízie?

Termovízie spadajú do kategórie optických prístrojov a sú užitočné všade tam, kde je potrebné „vidieť“ aj v absolútne zlých svetelných podmienkach. To môže byť v prvom rade tma, ale napríklad aj hustý dym.

Takmer ako bežná kamera

Termovízie sú preto užitočné tak pre poľovníkov, ktorý chcú pozorovať zver vo svojom revíre aj v noci, ale napríklad aj pre hasičov, ktorí potrebujú zachraňovať ľudí zo zadymených priestorov alebo lokalizovať primárne ohnisko. Ale ako vlastne termovízia funguje?

Princíp fungovania termovízie je (oveľa viac, ako si možno myslíte) podobnejší princípu, na základe ktorého fungujú bežné kamery. A to bez ohľadu na to, či hovoríme o nejakom základnom modeli, alebo o špičkovej termovízii LIEMKE. Je tu však pochopiteľne jeden rozdiel a to ten, že zatiaľ čo bežná kamera zachytáva a spracúva viditeľné svetlo, termovízia zachytáva a spracúva infračervené žiarenie, čo je „len“ iná zložka elektromagnetického spektra.

Široké využitie v rôznych oblastiach

Vďaka tomuto princípu je termovízia využiteľná aj v úplnej tme, keďže na svoje fungovanie nepotrebuje ani najmenšie zostatkové množstvo viditeľného svetla. Preto sú termovízie (ako už bolo naznačené) užitočné aj pri záchranárskych prácach v zadymených priestoroch alebo napríklad aj v podzemí.

Uplatnenie termovízií je však oveľa širšie. Môžeme ešte spomenúť napríklad odhalenie prehriatia spojov v rôznych zariadeniach, ktoré môže byť predzvesťou potenciálnej poruchy. Termovízia je užitočná aj pri odhaľovaní únikov tepla a tým môže pomôcť k lepšej tepelnej izolácii budov.

Využiteľnosť aj bez akéhokoľvek zostatkového svetla je zároveň hlavnou výhodou termovízií v porovnaní s ďalším populárnym zariadením, ktorým je nočné videnie. To totiž funguje práve na princípe využívania zostatkového viditeľného svetla a tak nejaké svetlo potrebuje.

Zdroj obrázka:

Autor: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *