Ako je na tom Slovensko s pripravenosťou na elektromobilitu?

O elektromobiloch sa toho už popísalo a ešte popíše veľa. Zrejme nie je téma, ktorá by šoférov rozdeľovala viac. Nájdu sa jej zástancovia, ktorí veria, že toto je jediná cesta ako si úplne nezničiť životné prostredie a pritom zachovať každému možnosť vlastniť osobný automobil.

Elektromobilov bude v budúcnosti určite pribúdať

Avšak nájdu sa aj odporcovia, pre ktorých je to slepá ulička, keďže spracúvať odpad z batérií sa často nedeje v súlade s chránením životného prostredia. Každopádne, stav je taký, že niečo sa urobiť musí.

A keďže za šoférmi nestojí taká vplyvná loby ako za inými znečisťovateľmi, zmeny v najbližších rokoch sa zrejme budú týkať hlavne ich. Musíme sa na to skrátka pripraviť, nech stojíme na ktorejkoľvek z dvoch strán tejto „barikády“.

Šoféri sa však dokážu pripraviť len tak ako sa dokáže pripraviť štát. A ako to vyzerá s elektromobilitou na Slovensku? Ak by sme mali odpovedať jednou vetou, tak povieme, že takmer najhoršie z Európy.

V niektorých oblastiach zaostávajú aj pokrokové krajiny

Aby bolo jasné, čo sa pripravenosti na elektromobilitu týka, zlepšujeme sa. Rovnako ako takmer všetky porovnávané krajiny a Európa vo všeobecnosti. Avšak naše tempo a tempo krajín z „východného bloku“ je stále pomalé.

Čo vlastne myslíme tou pripravenosťou na elektromobilitu? Vyspelosť nabíjacej infraštruktúry, vládne stimuly a aj počet registrácii elektromobilov. I keď posledný faktor vo veľkej miere závisí od prvých dvoch.

Aj keď sú veľké rozdiely medzi západom a zvyškom Európy, jednu negatívnu vec máme všetci spoločnú. Nedostatočnú infraštruktúru nabíjacích staníc. Možno si poviete, že u nás vás to neprekvapuje, veď u nás ešte nie je štandardom ani moderné LED osvetlenie parkoviska. Určite vás však prekvapí fakt, že ani krajiny ako Nórsko, či Holandsko, ktoré sú lídrami v príprave na elektromobilitu, stále nemajú infraštruktúru dostatočnú.

Zdroj obrázka:

Autor: PH888 / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *