Budúcnosť našej planéty: Aj malé kroky môžu mať pozitívny vplyv na ďalšie generácie

Elektrické autá sa postupom času stali sľubnou alternatívou k autám poháňaným fosílnymi palivami. Využitie elektrickej energie na cestách spôsobilo revolúciu a elektrické dopravné prostriedky sa tešia čoraz väčšej obľube. Elektrické autá, elektrické kolobežky, elektrické autobusy, či dokonca elektrické lietadlá. Nižší negatívny vplyv týchto prostriedkov na životné prostredie len umocňuje perspektívnu budúcnosť celej elektromobility.

Ochrana životného prostredia ako téma číslo jeden

Tému životného prostredia dnes otvárajú ľudia v bežných domácnostiach, globálne spoločnosti, ale aj vysokopostavení jednotlivci, politici či celé skupiny. Niet sa čomu čudovať. V roku 2022 sme na Slovensku začali žiť na ekologický dlh už 4. mája, opäť o čosi skôr ako predošlé roky. 

Práve elektromobil je dnes jedným z riešení, ako znížiť svoj negatívny vplyv na životné prostredie a zlepšiť vyhliadky celej planéty do budúcnosti. Aj tie najmenšie kroky sa totižto počítajú. Elektrický pohon dopravných prostriedkov výrazne znižuje emisie skleníkových plynov a tiež počet vypustených látok znečisťujúcich ovzdušie.

Prečo siahnuť po elektromobile už dnes?

Okrem svojej zelenej stránky majú elektromobily pre domácnosti aj ďalšie výhody. Ide napríklad o nižšie prevádzkové náklady, ktoré vám za krátky čas vynahradia o čosi vyššiu kúpnu cenu. Štavu týmto vozidlám dodáte pokojne v pohodlí domova, ale aj počas svojho pracovného času či nákupov. 

Vďaka neustále sa rozširujúcej sieti nabíjacích staníc vás toto ekologické vozidlo nikdy nenechá v štichu, a to aj napriek jeho limitovanému dojazdu. Navyše kúpou elektromobilu či ďalšími zelenými rozhodnutiami idete príkladom ostatným, a tak zvyšujete šancu na to, že pozitívne ovplyvníte aj svoje okolie.

Formovanie udržateľného spôsobu života

Fakt, že technológie elektrických automobilov sa neustále zrýchľujú, nemožno uprieť. Na rozširovaní elektromobilov do domácností, ale aj vozových parkov menších či väčších firiem, sa však podieľa viacero faktorov. Ide napríklad o rozširovanie infraštruktúry, vrátane nabíjacích staníc, a podporu od štátu. Práve ten má moc zaujať jasný postoj k politickej podpore a navrhnúť rôzne stimulačné programy v oblasti elektrifikácie automobilov. To môže mať tiež výrazný vplyv na celkové budúce usporiadanie mobility, a tak aj na udržateľnú budúcnosť.

Pozitívne vyhliadky do budúcnosti

Predaj elektromobilov má v súčasnosti stúpajúci trend. Podľa agentúry IEA (International Energy Agency) sa v roku 2021 predaj vozidiel s pohonom na elektrickú energiu v porovnaní s rokom 2020 zdvojnásobil. V silnom prvom štvrťroku 2022 sa predalo viac ako 2 milióny elektromobilov, čo je približne o 75 % viac v porovnaní s rokom 2020. Či už za to môže čoraz väčšia uvedomelosť v oblasti životného prostredia alebo iné výhody spojené s prevádzkou týchto ekologických vozidiel, prognózy hovoria jasne v prospech zelenšej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *