Časté problémy s brzdovým systémom auta a ich riešenia

Aj keď pri kúpe auta väčšina ľudí rieši motor, výbavu, objem batožinového priestoru a podobné veci, medzi najdôležitejšie súčasti každého auta patrí aj brzdový systém. A aj keď ho pri kúpe prehliadame, počas používania auta mu treba venovať maximálnu pozornosť. Aké sú najčastejšie prejavy opotrebovania brzdového systému?

Trasenie a vibrácie volantu a ťahanie auta do strany

Pozrime sa najskôr na trasenie a vibrácie volantu. Tie sú najčastejšie spôsobené rozdielnou šírkou brzdového kotúča na rôznych miestach, či inými vzniknutými deformáciami. Ak sa ale k traseniu a vibráciám volantu pridáva aj zvýšená hlučnosť bŕzd, problém bude v brzdových platničkách. Každopádne je nutné vymeniť oba kotúče aj oba páry platničiek na náprave.

Stať sa môže aj to, že auto pri brzdení ťahá do strany. Opäť to môže mať dve príčiny: znečistený kotúč alebo platničky na jednej strane, či zasekávajúci sa brzdový strmeň. V závislosti od príčiny je tak potrebné vyčistiť znečistený kotúč a platničky, prípadne ich vymeniť na oboch stranách nápravy alebo opraviť, či vymeniť piestik v strmeni, alebo celý strmeň.

Problémy s brzdovým pedálom

Medzi najčastejšie problémy brzdového systému patrí aj tvrdý brzdový pedál. Problém môže spôsobovať viacero autodielov: nefunkčný posilňovač bŕzd, zaseknutý strmeň alebo aj zaseknutý regulátor brzdného tlaku. Podľa toho, v ktorom komponente je problém, je potrebná jeho oprava alebo výmena.

Podobný problém je aj odpor brzdového pedálu. Vtedy nielenže treba na jeho stlačenie vyvinúť viac sily, ale zároveň sa pedál správa, ako by bol vytláčaný naspäť. Tento problém často súvisí s brzdovou kvapalinou, ktorá je v zlom stave alebo sú hadice brzdového systému netesné a brzdový systém je tak zavzdušnený. Preto treba skontrolovať, prípadne vymeniť brzdovú kvapalinu a taktiež skontrolovať alebo vymeniť brzdové hadice a odvzdušniť brzdový systém.

Zdroj obrázka:

Autor: Guiderom / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *