Aká pohonová technika sa najčastejšie využíva v priemysle?

Ak by ste sa prešli po výrobnej hale nejakej strojárskej firmy, určite by ste videli množstvo strojov, ktorých súčasťou sú aj rôzne druhy pohonovej techniky. Bez nej by sa totiž priemysel nezaobišiel. A čo za pohonovú techniku sa v rôznych priemyselných odvetviach využíva najčastejšie?

Prevodovky rôznych konštrukcií pre akékoľvek použitie

V prvom rade sú to rôzne druhy mechanických prevodoviek. Často využívané sú najmä overené závitovkové prevodovky, ktoré sú určené pre redukciu otáčok hnacieho stroja na vstupné otáčky hnaného stroja pri konštantnom prevode.

Okrem závitovkových prevodoviek sa využívajú aj kombinované závitovkové, čelné, kužeľo-čelné, čelné paralelné, či závitovkové prevodovky s čelnou predlohou. A svoje nenahraditeľné miesto majú aj špeciálne prevodovky do ťažkého priemyslu.

Používajú sa aj mechanické variátory, čo sú vlastne planétové prevodovky mazané olejom. Dokážu plynule meniť výstupné otáčky. Ich mechanizmus pozostáva zo skupiny planétových kolies, ktoré prenášajú krútiaci moment trením medzi vonkajšou a vnútornou obežnou plochou. Prevodový pomer sa mení zmenou radiálnej polohy týchto kolies.

Spoľahlivé priamočiare pohony a efektívne elektromotory

Aby sme však neostali len pri prevodovkách, spomenieme aj ďalšiu pohonovú techniku, ktorá sa v priemysle často využíva. Sú to kvalitné priamočiare pohony, ktoré nájdu uplatenie všade tam, kde je potrebné vykonať kontrolovaný zdvih, posunutie, či vyklopenie.

A aby to všetko malo aj „šťavu“, opomenúť nemôžeme ani rôzne elektromotory. Či už ide o elektromotory pre jednosmerný prúd (1 a 3 fázové) alebo striedavý prúd, brzdové motory, vysokoefektívne motory, alebo špeciálne certifikované ohňovzdorné motory, vhodný elektromotor sa nájde pre ľubovoľnú aplikáciu.

Zdroj obrázka:

Autor: pressmaster / Stock.adobe.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *