Čiarové kódy, už roky používaný artikel na uľahčenie práce s tovarom. Stredné a veľké firmy, ktoré majú v skladoch veľa tovaru by sa mohli doslova zblázniť pri jeho zaraďovaní, katalogizovaní, prípadne inventúrach bez tohto pomocníka. Naozaj si vôbec nepredstavuj, že vlastníš aspoň stredne veľkú firmu, kde máš sklad. Na paletách, prípadne úhľadne v policiach naukladaný tovar. A to nie je len jeden druh tovaru, to je tak min 500 druhov rôznych tovarov po aspoň 25 kusov z každého.
Je koniec roka. Čas inventúry a bilancie, ako si si viedol počas roka z predajom a obratmi. Vyberieš sa do skladu a ideš si to porátať. Tlačové zostavy sú pripravené. Je ich celkom pekná kopa. Už to chceš mať za sebou. Keď si predstavíš koľko roboty ťa čaká a koľko je to hodín stráveného času prepočítavaním jednotlivých tovarov. Až sa ti objavia kvapky potu na čele.
Čítačky čiarových kódov
V tom sa ti na tvári rozžiari úsmev. Spomenieš si, že na stole v kancelárii máš pomocníkov. Snímače čiarových kódov. Rozdelíš úlohy podriadeným a idete na to. Takto ušetríš čas a tým aj peniaze. Sám najlepšie vieš, že tovary máš dobre zadefinované a pomocou čítačky čiarových kódov to už bude veľmi jednoduché. Rozdáš ešte jednotlivé zostavy a môžete začať s prácou, ktorá vám takto pôjde viac od ruky, alebo od čítačky.
Čítačiek je viacej druhov. Treba si len správne vybrať, pretože je to skutočne obrovský pomocník nielen pri inventúrach. Nasadenie čiarových kódov ti zabezpečí vo firme automatizované značenie tovarov a hlavne uľahčí a urýchli naskladnenie a vyskladnenie tovaru. Veď ako sa vraví: „Čas sú peniaze“.
Poznám firmu pod menom AMI Plus. Ty ju možno poznáš aj ako dodávateľa účtovného softvéru. A to je tá dobrá správa pre teba, lebo takto si môžeš rovno vyriešiť dve veci jedným výberom. Keď si budeš prípadne vyberať účtovný softvér – ak uvažuješ nad zmenou – tak mysli na to, že ti vedia ponúknuť aj pomocníka do skladu v podobe čítačky čiarových kódov. Tých je viac druhov. Sú klasické, ako možno poznáš z potravinových reťazcov, kde ju majú v stojane na pulte pri pokladni. Prípadne také, ktoré si chytíš pohodlne do ruky a pohybuješ sa po sklade. Načítaš si čo potrebuješ, je bez káblová.
Čiarové kódy
Rovnako sa líšia aj v spôsobe načítavania kódu či je to 1D snímač alebo 2D imager. V globále vedia snímať akýkoľvek 1d alebo 2d čiarový kód. K najpoužívanejším patria: EAN, SSCC, Codabar, Code 39 a Code 128. Samotný výber je len na tebe, ktorá je najvhodnejšia pre tvoj biznis.