Nezabúdajte na to, že aj motorka musí mať povinné zmluvné poistenie

Ak si myslíte, že povinné zmluvné poistenie sa týka len automobilov, ste na omyle. Uzavreté ho zo zákona musia mať aj všetky evidované prívesné vozíky a rovnako aj motorky. A to aj vtedy, ak je motorka využívaná len príležitostne a nejazdíte ňou po štátnych cestách. Jednoducho ak má značku, PZP poistenie motocykla je nevyhnutné. Inak na vás môže čakať poriadne mastná pokuta.

Veľa majiteľov motoriek na poistenie zabúda

Na poistenie motorky mnoho majiteľov dvojkolesových dopravných prostriedkov pozabúda. Jedná sa totiž o sezónnu záležitosť, teda motorky sú využívané viac-menej len počas letného obdobia. Po zimnej prestávke síce motorkári spravia nevyhnutnú údržbu, no na povinnosti voči poisťovni akosi pozabudnú. Preto na slovenských cestách jazdí relatívne veľa strojov bez poistky. Síce poisťovňa pred výročným dňom posiela na adresu majiteľa šek aj s kartami PZP na ďalší rok, napriek tomu si veľa majiteľov povinnosť zaplatiť toto poistenie neplní.

Aj vy ste majiteľom motorky? Potom si hneď skontrolujte, či je jej poistka platná. Ak nie, okamžite to riešte a vybavujte si novú poistku.

Zaujíma vás, koľko za povinné zmluvné poistenie motocykla zaplatíte?

Vo väčšine prípadov je PZP motocyklov lacnejšie ako u osobných automobilov, avšak nemožno to zovšeobecňovať. Na výške poistného sa totiž podieľa hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je okres, v ktorom jej motorka registrovaná. Čím viac nehôd sa v danej lokalite stalo, tým pravdepodobnejšie zaplatíte viac. Výrazným faktorom, ktorý sa podieľa na výslednej sume, je tiež objem motora. Za silnejší stroj samozrejme očakávajte vyššie poistné. Poisťovne tiež zohľadňujú faktory týkajúce sa majiteľa. Teda jeho vek, dĺžku doby držania vodičského oprávnenia či jeho predošlý bezškodový priebeh. Ak máte v niektorej z poisťovní uzatvorenú inú poistku, pýtajte si na ďalšiu vždy zľavu.