Nástup internetu zásadne zmenil život hneď v niekoľkých oblastiach, pričom najvýraznejšiu zmenu pocítila oblasť podnikania. Cesta väčšiny dnešných podnikateľov sa začala práve pri registrácii domény na ktorej prezentovali svoju firmu a výrobky, prípadne služby. Tomu, ako vyzerá registrácia domény v roku 2018 sa budeme venovať v tomto článku.
Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 200-tisíc domén. Pokiaľ chcete vedieť, o aké ide, môžete si ich pozrieť usporiadané v tejto peknej mozaike.
Slovenská doména si taktiež prešla svojou históriou. Z najnovších zmien sa jej dotkli tie z roku 2017, keď spoločnosť SK-NIC, ktorá má na starosti spravovanie slovenských domén, vydala nové pravidlá.
Hlavné zmeny v registrácii domén
Od 1. 9. 2017 nastali veľké zmeny vo fungovaní .sk domén. Najdôležitejšia zmena sa týkala držiteľa domény, resp. jej vlastníka, či už ide o fyzickú, alebo právnickú osobu. Predtým nebolo povinné uvádzať v oficiálnom registri skutočného vlastníka. Dochádzalo tak k situáciám, keď si podnikateľ zaregistroval doménu cez webhosting (registrátor), no ten zaregistroval doménu na seba a bol tak skutočným vlastníkom.
Dnes už však registrátor registráciu domény iba zabezpečuje. Všetky nové domény sú zaregistrované na webovej stránke SK-NIC.
Ďalšími zaujímavými zmenami sú:
- Možnosť prenajať doménu na 10 rokov. Obzvlášť vhodné pre online podnikateľov, keďže počet rokov, na koľko je doména zaplatená, je kritérium pre umiestnenie vo vyhľadávaní v Google.
- Doména bude funkčná až po zaplatení, a nie po objednaní. Týmto sa odstráni problém so špekulantami, ktorí neustále blokovali voľné domény.
- Zmena držiteľa domény a uvádzanie skutočných vlastníkov v registri SK-NIC.
- Registrátorom môže byť akákoľvek spoločnosť na svete, musí však mať sídlo na území Európskej únie.
Registrácia .sk domény
Prvá doména, ktorú si väčšina ľudí zaregistruje. Od 1. 9. 2017 už nie je nutné vyplňovať formulár F1, ručne vypisovať žiadosť a mať ju overenú notárom, aby ste boli skutočným majiteľom. Celá registrácia prebieha online prostredníctvom registrátora, ktorým je slovenská alebo zahraničná webhostingová firma so sídlom v Európskej únii.
Výber registrátorov je obrovský. Pri výbere sa nesústreďte iba na cenu, ale na poskytovanú kvalitu a referencie iných podnikateľov. Je dôležité poznamenať, že prechod k inému registrátorovi nie je zadarmo. K tomu treba prirátať náklady spojené so zmenou administrátorského rozhrania danej spoločnosti kvôli technickým údajom, presmerovanie atď.
Registrácia .com domény
Najrozšírenejšia doména na svete. Ak chcete mať skutočne originálny názov domény, musíte poriadne pohnúť mozgovými závitmi, pretože väčšina dobrých mien je už zaregistrovaná. Poprípade môžete názov domény odkúpiť. Pripravte sa však, že to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude lacný špás.
Registrácia .eu domény
Registrátorov .eu domény je menej ako .sk alebo .com. Môžete si za tým domyslieť množstvo byrokracie, ktorá sa za týmto skrýva. Aj tu však treba trvať na tom, aby zaregistrovaná doména bola na vaše meno alebo spoločnosť.
Registrácia domén .cz, .pl, .hu, .org, .marketing, .biz atď
Pri registrácii ďalších domén je vždy potrebné trvať na tom, aby ich registrátor zaregistroval na vaše meno. Je možné, že v prípade registrovania domén iných krajín (.cz, .hu, .pl) to môže byť problém, keďže ani fyzická alebo právnická osoba z Česka nemôže vlastniť slovenskú doménu.
Ako vybrať správny názov domény?
Ešte predtým, než sa rozhodnete zaregistrovať si doménu, počkajte. Veľa ľudí si myslí, že po tom, čo dostanú úžasný nápad na doménu, je potrebné si ju čo najskôr zaregistrovať, aby im ju nikto aj s ich nápadom nevyfúkol. Nemusíte sa báť, môžete si vziať dostatok času na to, aby ste si premysleli, či je váš názov domény správny.
Najprv sa opýtajte sami seba, či vaša doména:
- odzrkadľuje webovú stránku, ktorá na nej bude dnes i do budúcnosti (príklad: neregistrujte si názov notebook.sk, ak v budúcnosti budete chcieť predávať vysávače),
- je zrozumiteľná a ľahko zapamätateľná,
- neobsahuje zbytočnú pomlčku,
- má ideálne osem písmen (všeobecne odporúčané),
- zmysel aj v cudzích jazykoch pri expanzii (má anglický názov).
Zaregistrujte si všetky možné tvary skloňovania (napr. jablko.sk, jablka.sk, jablcko.sk a podobne) .
Dôležité pojmy pri registrácii domén
Pri registrácii sa stretnete s niekoľkými pojmami, ktoré je užitočné vedieť. Nimi sú:
Správca domény
Správcom domén je spoločnosť SK-NIC, a. s., zabezpečujúca vedenie registrovaných domén a technickú časť. Pre lepšiu predstavu, funguje podobne ako kataster nehnuteľností.
Registrátor domény
Registrátorom domény je zväčša webhostingová firma, ktorá má primárne na starosti rezerváciu a registráciu domény. Okrem toho sa však taktiež stará o nastavenie a správu DNS záznamov, vytvorenie webovej stránky, nastavenie e-mailov a ďalších služieb.
Registrátor domény, poskytovateľ e-mailov a prevádzkovateľ webu môže aj nemusí byť tá istá spoločnosť, poprípade môže mať každú vec na starosti iná spoločnosť.
Objednávateľ domény
Objednávateľ domény je fyzická alebo právnická osoba, ktorá kupuje internetovú doménu. Čiže vy ako podnikateľ.
Podnikáte? Buďte viditeľný online
Je jedno, či je vaše podnikanie zamerané na online alebo offline svet, internetové pripojenie pre firmu a webovú stránku by mal mať každý podnikateľ. Obzvlášť v dnešnej dobe, keď jednoduchý web si viete vytvoriť aj sami a registrácia domény prebehne za pár minút. Preto neváhajte, premyslite si názov domény, zaregistrujte si ju, vyhrňte si svoje rukávy a pusťte sa do podnikania.