WikiWand – keď Wikipédia dostane nový kabát

Wikipédiu určite mnohí z Vás poznajú, v prípade že nie, jedná sa o najnavštevovanejšiu internetovú encyklopédiu na svete. Nájdete tam prakticky všetko, od programovacieho jazyka PHP, až po kvantovú mechaniku.

Avšak od roku 2004 na nej neprebehli žiadne podstatné úpravy, čo sa týka designu. A tu na scénu prichádza WikiWand. Za projektom WikiWand stojí človek menom Lior GrossmanCo-Founder & CEO WikiWand-u. Projekt založil v roku 2013, pred tým ako sa vyzbieral $600,000 na vybudovanie “Wikipédie budúcnosti”. K dispozícii ako rozšírenie pre Chrome, Firefox a Safari, WikiWand nainštalujete počas niekoľkých sekúnd a slúži až okamžitý prístup k veľmi odlišnému vzhľadu a dojmu na Wikipédii zakaždým, keď ju navštívite.

Ako to vyzerá

V prípade používania WikiWand sa teda nemusíte báť rozdielneho obsahu, nakoľko používa otvorené API Wikipédie. Pomocou API dokáže vytiahnúť hľadané informácie (ktoré samozrejme zostávajú nezmenené) a naservírovať ich do vlastného rozhrania. Ako môžete vidieť na porovnaní Wikipédie a WikiWand nižšie, pri vývoji bol kladený dôraz na obrázky a miniatúry (náhľady), ktoré majú za cieľ oživiť články.screenshot-en.wikipedia.org 2014-08-19 16-59-17

screenshot-www.wikiwand.com 2014-08-19 16-58-40

Každý článok obsahuje tlačítko, vďaka čomu je možné projekt ľahko propagovať naprieč internetom. Ďalšia z výhod je bočný panel – menu, ktoré Vám vždy ukáže Vašu pozíciu v článku. Umožní Vám tiež prejsť na akúkoľvek inú sekciu v článku jedným klikom.

wikiwand menu

Nakoľko je projekt ešte v skorej fáze, ukazuje veľký potenciál do budúcna, a určite bude zaujímavé sledovať jej vývoj. S 600,000 americkými dolármi vo “vrecku” spoločnost plánuje do konca tohoto roka predstaviť mobilnú aplikáciu.

Spoločnosť už mimo iné naznačila plán monetizácie projektu do budúcnosti. Zatiaľ čo Wikimedia Foundation akceptuje dobrovolné príspevky, WikiWand plánuje implementovať kontextovo relevantné reklamy kníh, článkov a kurzov. 30% peňazí, ktoré zarobia pomocou reklám budú darované Wikimedia Foundation.