Zaujímavosti o vykurovacích materiáloch

Alternatívnych spôsobov vykurovania okrem klasického elektrického a plynového vykurovania je hneď celá fúra. Mnohé domácnosti využívajú drevo alebo uhlie, iné siahajú po ekologickejších možnostiach, akými brikety a pelety.

Popol brikiet a peliet má využitie

Popol, ktorý vám ostane v kozube alebo ohnisku po briketách alebo peletách, môžete využiť. Ak ho totiž zmiešate s kompostom, je skvelým hnojivom pre záhradku. Obsahuje mnoho živín, minerálov a vitamínov, ktoré pomáhajú rásť najmä koreňovej zelenine.

Výhrevnosť brikiet z mäkkého dreva a z tvrdého dreva

Každý vie, že tvrdé dreviny ako buk, dub či jaseň patri medzi výhrevnejšie a horia dlhšie ako tie mäkké. Pri drevených briketách to ale neplatí. Brikety z tvrdého dreva totiž hrejú približne rovnako ako brikety z dreva mäkkého. Nie je v tom veľký rozdiel. Výhrevnosť je totiž daná hustotou materiálu. Zatiaľ čo hustota brikiet sa ovplyvniť nedá, výroba brikiet je pod kontrolou a hustotu je možné meniť lisovaním. Mäkké drevo sa teda dá zlisovať na podobnú úroveň ako to tvrdé.

Pri nákupe kubíka dreva sa môže stať, že bude obsahovať viac vlhkosti ako sľubuje predajca

Poniektorí predajcovia drevo vysušia na slnko, vďaka čomu vyzerá na pohľad sucho. V skutočnosti je však v strede stále mokré, a teda nepoužiteľné. Pred tým, ako drevo zakúpite, požiadajte predajcu, aby ho preťal a pomocou vlhkomeru odmerajte vlhkosť dreva v samom strede.

Pelety sa hodia do kozubov s automatickým podávačom

Drevené pelety sú vysoko komfortný vykurovací materiál. Okrem užitočných vlastností, akými sú nízke percento vlhkosti, dlhodobé a rovnomerné horenie, jednoduché skladovanie a prijateľnosť voči životnému prostrediu, si pelety vlastne vôbec nevyžadujú obsluhu. Podávač ich totiž dávkuje sám. Vašou jedinou povinnosťou bude kozub raz za čas vyčistiť od popola.