Nie je hra ako hra. To platí aj pre hranie na počítači. Hľadáte PC, s ktorými si budete môcť vašu obľúbenú hru vychutnať na maximum? Siahnite po niektorom z herných notebookov! Poradíme vám podľa čoho zvoliť ten najvhodnejší.
Veľkosť = mobilita
V zásade by sa dalo povedať, že čím je notebook výkonnejší, tým menej je prenosný.13-14 palcové herné notebooky sú určené pre hráčov, ktorí sú v reálnom svete v permanentnom pohybe, no neposkytujú príliš veľký výkon. 17-18 palcové sú síce ťažšie, ale aj výkonnejšie a s lepším chladiacim systémom. Zlatú strednú cestu ponúkajú 15 palcové notebooky.
Grafika
Grafická karta je základným kameňom každého herného notebooku. Na displej dodáva obraz prostredníctvom spracovania údajov a vysielaním signálu na monitor. Podľa náročnosti tohto procesu pri spustenej hre potrebujete grafickú kartu s vlastnou pamäťou, tzv. VRAM. Aj keď herná mantra hovorí „čím viac pamäte tým lepšie“, priemerný herný nadšenec by mal byť v pohode s výkonom 4GB VRAM.
Displej
Minimálne nároky na rozlíšenie pre akýkoľvek herný notebook sú na úrovni 1920×1080. Displej môže byť buď matný alebo lesklý. Lesklý dodá žiarivé farby, ale má tendenciu oslňovať. Toho sa pri matnom displeji báť nemusíte, no možno budete mať problém zvyknúť si na pomerne bledé farby a detaily. Je to vec vkusu.
Zvuk
Pokiaľ ide o hranie hier, je zvuk rovnako dôležitý ako vizuálna stránka. Predpokladáme, že po väčšinu času budete mať na hlave a ušiach svoju audio-súpravu, ktorá zabezpečí výbornú zvukovú stopu. Niekedy však môžete hrať aj bez nej, preto je fajn, ak má notebook kvalitné reproduktory, schopné poňať zvuk priestorovo.
Procesor a RAM
Ak je grafika srdcom notebooku, potom procesor a operačná pamäť RAM sú jeho mozgom a miechou. Procesor spracováva všetko, čo s grafikou nemožno robiť – napríklad náročne výpočty fyziky hry, ktoré ju robia vernejšou realite. Výkon RAM (aspoň 8GB, ideálne 16GB) zase ovplyvňuje počet a náročnosť programov, ktoré sa dajú naraz spustiť.